Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Kultura

Autorka popularnych książek dla dzieci przyjechała w Raciborza

18.05.2018 13:21 | 0 komentarzy | ż

Na finał Tygodnia Bibliotek gościem raciborskiej biblioteki była Jolanta Reisch-Klose. Dziennikarka i autorka książek dla dzieci spotkała się z młodymi czytelnikami w filiach na Płoni, w Brzeziu i na Ostrogu. Z kolei dla młodzieży poprowadziła warsztaty dziennikarskie w Wypożyczalni i Czytelni Naukowej.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dzieci zaczną czytać, gdy się je tego nauczy! – przekonywała w trakcie spotkań Jolanta Reisch-Klose - autorka książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarka i redaktorka, tłumaczka z języka angielskiego, założycielka i wykładowczyni Alternatywnej Szkoły Dziennikarstwa i Literatury, laureatka wielu konkursów dziennikarskich i literackich. Prywatnie mama 13-letniej Zuzi, z myślą o której pisze kolejne książki.

Na początku spotkań z uczniami szkół podstawowych pisarka opowiadała czym zajmowała się zanim zaczęła pisać książki i dlaczego w ogóle zdecydowała się na pisanie. Autorka chcąc pokazać dzieciom jak wielką posiadają wyobraźnię zaprosiła ich do udziału w zabawie tworzenia bajek na podstawie ilustracji. Na koniec spotkania dzieci zadawały pisarce liczne pytania oraz otrzymały autografy.

Dla starszych uczniów zorganizowano warsztaty dziennikarskie w Wypożyczalni i Czytelni na Rynku. Prowadząca - Jolanta Reisch-Klose wspólnie z młodzieżą szukała odpowiedzi na pytanie dlaczego informacja rządzi światem, jak zadawać właściwe pytania oraz dlaczego etyka jest tak ważna w zawodzie dziennikarza. Dziennikarka przeplatała liczną teorię ćwiczeniami praktycznymi – uczniowie mieli za zadanie m.in. utworzyć krótką notatkę na podstawie opowiedzianej historii czy wymyślić kilka pytań, które uczestnicy chcieliby zadać wybranej przez siebie osobie.

źródło: MiPBP w Raciborzu, oprac. ż