Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

300 tysięcy na śmietniki

18.05.2018 12:30 | 0 komentarzy | woj

Nowe śmietniki mają przełożyć się na większą segregację śmieci przez mieszkańców.

300 tysięcy na śmietniki
Tak mają wyglądać śmietniki w Kuźni Raciborskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Magistrat w Kuźni Raciborskiej rozpoczął działania w celu poprawy gospodarki śmieciowej na terenie gminy. Po tym, jak w przetargu na odbiór śmieci, stawki poszybowały w górę o połowę, samorządowcy zaczęli szukać oszczędności. Jedną z nich jest wyższy współczynnik segregacji odpadów. Im lepiej posegregowane śmieci, tym mniej nas wszystkich kosztują.

Sposobem na poprawę tego aspektu gospodarki odpadami ma być modernizacja śmietników miejskich oraz gniazd do segregacji.

Analizę tych miejsc dokonał nowy dyrektor ZGKiM, Wilhelm Rzechonek. Podczas spotkania z radnymi zaprezentował możliwości i sens zmian na tym polu. Z tego wynika, że większość śmietników wymaga albo remontu i przebudowy albo przeniesienia. Ponadto gniazda do segregacji muszą być powszechniej dostępne, co oznacza ich większą liczbę. Dodatkowo mają powstać ujednolicone pojemniki z kratami na popiół. Nie zatrzymując się na konkretnych przykładach, podajemy tylko, że cała ta operacja ma kosztować 300 tys. zł, w czym zawiera się przebudowa istniejących śmietników. Urząd będzie próbował pozyskać na ten cel środki zewnętrzne.

(woj)


Nowe śmietniki będą musiały spełniać normy prawa budowlanego, które określa, że odległość miejsc do gromadzenia odpadów stałych powinna wynosić co najmniej:

1) 10 m – od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi.

2) 3 m – od granicy działki budowlanej.

3) 10 m – od placu zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych.

Ponadto dojście od najdalszego wejścia do obsługiwanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej do miejsca do gromadzenia odpadów stałych wynosi nie więcej niż 80 m.