środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

WSTRZĄS W REGIONIE:

Hala magazynowa - kupić czy wynająć?

15.05.2018 15:30 | 1 komentarz | (s)

Hala magazynowa wydaje się niezbędna, jeśli planujemy prowadzenie biznesu wymagającego dużej przestrzeni. Jednak przed podjęciem zdecydowanych kroków warto się zastanowić, czy lepiej taką halę kupić, czy wynająć.

Hala magazynowa - kupić czy wynająć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Hala magazynowa na wynajem to dobra opcja dla przedsiębiorcy, który dopiero wchodzi na rynek, nie potrafi określić, jak rozwinie się jego działalność i, co ważniejsze, jaką przyszłość czeka gałąź przemysłu, w który postanowił zainwestować. Wynajem pozwala ograniczyć koszty, eliminuje problemy związane z eksploatacją hali i pozwala rozpocząć działalność praktycznie od razu. Klient nie musi martwić się o stan instalacji elektrycznej, hydraulicznej, grzewczej oraz ogólny stan techniczny hali Cena wynajmu hali magazynowej obejmuje zazwyczaj także opłatę eksploatacyjną. Koszt wynajmu hali magazynowej jest relatywnie niższy niż jej kupno, szczególnie jeśli przedsięwzięcie ma charakter krótkotrwały.

Kupno hali magazynowej pociąga za sobą wyższy koszt jednorazowy, ale jeśli wiemy, że utrzymamy się na rynku dłużej niż trzy lata (dla biznesów trzyletnich i krótszych poleca się wynajem hal magazynowych), warto taką inwestycję rozważyć. Cena gotowej hali magazynowej będzie niższa niż suma kwot płaconych co miesiąc za wynajem. Kupno hali magazynowej, podobnie jak wynajem, pozwala na użytkowanie jej praktycznie z marszu. To, co zdecydowanie różni obie opcje (poza formą własności), to odpowiedzialność za eksploatację hali, konserwację, ewentualne usterki. Przy posiadaniu hali na własność trzeba pamiętać o rzeczach, które można pominąć przy wynajmie.

Hala magazynowa to coś więcej niż duży hangar z blachy falistej. Nowoczesne hale magazynowe dopasowuje się do profilu działalności ich właściciela bądź najemcy. W zależności od tego, co będzie w niej przechowywane, hala magazynowa musi spełniać określone warunki, np. przeciwpożarowe.

Budowa hali magazynowej od podstaw ma sens tylko wtedy, gdy posiadamy dobrze prosperującą fabrykę lub zakład produkcyjny i potrzebna nam duża hala w pobliżu. Cena hali magazynowej będzie tu zależała od indywidualnych wymogów, między innymi wielkości, ale także wyposażenia. Budowa własnej hali magazynowej to inwestycja na długie lata, przede wszystkim sam proces stawiania musi trochę potrwać. Warto w tej sytuacji rozważyć, czy bardziej opłaca się stawiać halę tuż przy zakładzie produkcyjnym, czy jednak wynająć nieco dalej i doliczyć koszty transportu.

Źródło: Gaj-Stal

Materiał zewnętrzny