Wtorek, 27 października 2020

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

Odkryto najstarsze zachowane widoki Wodzisławia

13.05.2018 13:00 | 0 komentarzy | mak

Powstała ciekawa publikacja pod nazwą „Aleksander von Minutoli. Najstarsze widoki Wodzisławia Śląskiego”. A w niej najstarsze źródła ikonograficzne Wodzisławia Śląskiego, jakie przetrwały do dziś. Broszurę przygotowało wodzisławskie muzeum.

Odkryto najstarsze zachowane widoki Wodzisławia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W zbiorach krakowskiej biblioteki Polskiej Akademii Nauk i Umiejętności zostały odkryte dwie niezwykle cenne ryciny przedstawiające budowle Wodzisławia Śląskiego. Pierwsze praca ukazuje pałac klasycystyczny fundacji rodu Dietrichsteinów wzniesiony w pierwszej połowie XVIII w., gdzie obecnie mieści się siedziba Muzeum oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Druga z nich przedstawia stary, nieistniejący już gotycki kościół parafialny wyburzony w 1909 r.

Odkryte rysunki wykonał tuszem na papierze Aleksander von Minutoli w 1845 r. Jak się okazuje, te dwie niepozorne kartki papieru są obecnie najstarszymi źródłami ikonograficznymi Wodzisławia Śląskiego, jakie przetrwały do dziś.

Wodzisław Śląski w czasach Minutoliego

Aleksander von Minutoli (1806 – 1887) przybył do Wodzisławia jako urzędnik pruski do spraw gospodarczych, kolekcjoner sztuki i artysta zarazem. Było to w 1845 r. Niestety, nie znamy celu jego wizyty. Jedną z przyczyn odwiedzin mogły być niepokojące informacje o trawiącej miasto i okolicę od 1844 r. zarazie ziemniaczanej. Aleksander von Minutoli jako wysokiej rangi urzędnik gospodarczy mógł mieć wyznaczoną misję rozpoznania zagrożenia i skutków zarazy. Innym powodem wizyty mogły być sprawy związane z położeniem miejscowych tkaczy.

O ile Aleksander von Minutoli znany był jako kolekcjoner sztuki, to niemal zupełnie nieznana jest jego działalność na niwie artystycznej. W zasobach krakowskiej biblioteki Polskiej Akademii Nauk i Umiejętności zachował się zbiór jego rysunków liczący około 300 prac. Są to typowe rysunki z podróży, powstałe w latach 1832–1851.