Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Natalia Puczek złotą medalistką Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców

Wśród medalistów wyróżniających się nieprzeciętną wiedzą z fizyki, znalazła się uczennica II LO w Raciborzu Natalia Puczek, zdobywczyni złotego krążka.

Natalia Puczek złotą medalistką Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców
Polska reprezentacja młodych naukowców z Grupy Twórczej Quark wraz z opiekunami. Natalia Puczek stoi w pierwszym rzędzie (trzecia od lewej).

Licealistka należy do Grupy Twórczej Quark działającej w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Członkowie jej od 19 do 25 kwietnia reprezentowali Polskę na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2018 w Belgradzie w Serbii.

Zawody, w których brało udział ponad 190 uczestników, opiekunów i obserwatorów z 29 państw, odbywały się w pięciu kategoriach: fizyka, nauka o środowisku, inżynieria, informatyka, nauka o ziemi oraz matematyka.

Grupa Twórcza Quark, której autorką i pomysłodawczynią jest fizyk Urszula Woźnikowska–Bezak rozwija uzdolnienia młodzieży interesującej się tą dziedziną wiedzy. W Belgradzie młodzi polscy naukowcy zdobyli pięć medali – trzy złote i dwa brązowe. Tematy, którymi zachwycili jury, to: lewitacja akustyczna, innowacyjna modyfikacja skrzydła samolotu dla bezpieczniejszego lotu, tryboluminescencja – zjawisko, w którym światło powstaje podczas kruszenia materiału, głośnik plazmowy, czyli łuk elektryczny zamiast membrany, a także ekologiczne aspekty rozwoju energetyki jądrowej.

Natalia Puczek skupiła się natomiast na „Efekcie Kaye”, w którym nienewtonowski rozrzedzany ścinaniem płyn (np. szampon) lany cienkim strumieniem na płaską powierzchnię odbija się od niej, a ruch odbitej stróżki przypomina ruch lassa. Natalia na swoim modelu zbadała to skomplikowane zjawisko, porównała trajektorię ruchu strumienia przed i po odbiciu się od powierzchni oraz ulepszyła istniejące modele teoretyczne.

(ewa)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].