Niedziela, 22 września 2019

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Akcja w kopalni Zofiówka. Psy znalazły trop, odwiert nie trafił w chodnik

10.05.2018 12:53 | 0 komentarzy | acz

Ratownikom nie udało się znaleźć zasypanych górników, którzy od soboty przebywają na głębokości 900 metrów w kopalni Zofiówka.

Akcja w kopalni Zofiówka. Psy znalazły trop, odwiert nie trafił w chodnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Przewidujemy, że w godzinach nocnych uda nam się wypompować wodę z rozlewiska – mówi Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Nurkowie są w pogotowiu i udało nam się zainstalować wszystkie pompy. Dzięki pracy pomp udało nam się obniżyć lustro wody o 60 centymetrów. Pod wodą są różne urządzenia, które mogą stanowić zagrożenie dla prac podwodnych, dlatego staramy się w pierwszej kolejności wypompowywać wodę– tłumaczył na dzisiejszej konferencji.

W rejonie prowadzonych prac nadal utrzymuje się wysokie stężenie metanu, dlatego nie można skorzystać z urządzeń elektrycznych, ani podwodnych mini dronów dostarczonych przez wojsko. W nocy do chodnika wprowadzono psa tropiącego. – Pies wyczuł ślady dwóch górników. Trop urwał się przed rozlewiskiem. Wierzymy, że po jego drugiej stronie jest sucha przestrzeń, gdzie mogą przebywać górnicy – mówi prezes JSW.

Ozon przyznał, że najprawdopodobniej odwiert minął chodnik, do którego miał dotrzeć. – Spodziewaliśmy się go na 98. metrze, wywierciliśmy 106 i go nie osiągnęliśmy. Obecnie sprawdzamy trajektorię wywierconego otworu i przygotowujemy się do wiercenie drugiego otworu. To pozwoli nam wprowadzić kamerę, lub podać jedzenie. To długi odcinek i niejednorodny materiał, więc wiertło mogło zjechać w bok na skałach – przyznaje Daniel Ozon.