Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zmiany w prawie pracy – czego możemy się spodziewać?

Planowane zmiany w kodeksie pracy to jedna z najczęściej komentowanych kwestii w ciągu ostatnich miesięcy

Zmiany w prawie pracy – czego możemy się spodziewać?

Wiele proponowanych rozwiązań wydaje się rewolucyjnych, ale ich twórcy zaznaczają, że modyfikacje te są konieczne, ponieważ wynikają z dynamicznego rozwoju społecznego oraz gospodarczego. Jakich zmian można się spodziewać?

Urlopy – co się zmieni?

Obecnie w kodeksie pracy znajduje się kilka rodzajów urlopów. Najpopularniejszy jest urlop wypoczynkowy, którego długość jest uzależniona od stażu pracy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z zapisami w kodeksie osoba, która przepracowała mniej niż 10 lat, ma prawo do 20 dni urlopu, a osoba mająca co najmniej 10-letni staż pracy może wykorzystać 26 dni urlopu. Wkrótce przepisy te będą ujednolicone – każdy pracownik będzie miał do dyspozycji 26 dni urlopu bez względu na staż pracy. Ze zmianą tą wiąże się kolejna, otóż pracownik będzie musiał wybrać cały urlop w roku, za który przysługuje, w przeciwnym wypadku wolne dni przepadną. Nie będzie już możliwości otrzymania za zaległy urlop ekwiwalentu lub wykorzystania go w kolejnym roku. Pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu w wybranym terminie, a w skrajnych przypadkach zaproponować inny termin, nawet w I kwartale następnego roku.

Zmiany dotyczą również tzw. urlopu na żądanie. Nadal będzie on przysługiwać w wymiarze 4 dni w roku, ale będzie to urlop bezpłatny, a pracownik będzie musiał poinformować pracodawcę o swojej nieobecność w terminie nieprzekraczającym 24 godzin przed rozpoczęciem pracy.

Nowe umowy – etatowa i nieetatowa

Najważniejszym założeniem zmian w nowym kodeksie pracy jest wyeliminowane umów cywilnoprawnych, czyli m.in. umowy zlecenia. Według nowych przepisów funkcjonować będą tylko dwa rodzaje umów – etatowa i nieetatowa. Umowa nieetatowa dotyczyć będzie wyłącznie takiego rodzaju zatrudnienia, który wymaga pracy przez maksymalnie 16 godzin w tygodniu. W przypadku umowy etatowej zmianie ulegną etapy zatrudnienia, np. okres próbny będzie wydłużony do 6 miesięcy, a czas określony będzie trwać maksymalnie 18 miesięcy. Ponadto powstaną nowe formy zatrudnienia, takie jak umowa o pracę dorywczą lub sezonową. Jest to rozwiązanie przeznaczone głównie dla emerytów, studentów czy rodziców małych dzieci. Tego rodzaju umowy dają prawo do ubezpieczenia, a nawet do urlopu, ale nie gwarantują pracy w przyszłości. Z umowy zlecenia będą mogły korzystać wyłącznie specjaliści oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zarabiają minimum 5 średnich krajowych.

Nowe zasady wypowiadania umowy

Nowe przepisy likwidują tzw. nagłe zwolnienia w przypadku, gdy wina jest po stronie pracownika. W takiej sytuacji obowiązkiem pracodawcy będzie poinformowanie pracownika o zamiarze rozwiązania umowy oraz zorganizowanie spotkania, na którym konieczne będzie podanie przyczyn zwolnienia oraz wysłuchanie zdania pracownika. Pracodawca będzie miał 7 dni od daty spotkania na podjęcie decyzji ostatecznej.

Pracownicy zyskają możliwość obrony przed zwolnieniem, ale jednocześnie stracą przywilej ochrony podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Od momentu poinformowania pracownika o chęci rozwiązania umowy nie będzie już obowiązywać 30-dniowy okres ochronny. Oznacza to, że umowę o pracę będzie można rozwiązać także z osobą, która przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie. Nowością jest brak ochrony przed zwolnieniem kobiet w ciąży pracujących na zastępstwo oraz w firmach zatrudniających mniej niż 10 osób.

Co to oznacza?

Eksperci z serwisu Aplikuj.pl wskazują, że zmiany, które nas czekają, w większości są korzystne dla pracownika. Wydłużenie zakresu urlopu wypoczynkowego dla wszystkich to dobra wiadomość dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy, eliminacja umów cywilnoprawnych i uściślenie zasad wypowiadania umowy to także zmiany, które poprawią sytuację pracownika w Polsce. W zależności od tego, jak sprawnie wdrożone zostaną te modyfikacje, mogą przynieść wiele dobrego bez dużych utrudnień dla pracodawcy. 

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].