Poniedziałek, 1 czerwca 2020

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Kultura

Żywa lekcja historii młodych raciborzan [ZDJĘCIA]

01.05.2018 22:28 | 0 komentarzy | kozz

1 maja był dniem w którym młodzi mieszkańcy powiatu raciborskiego zwiedzili i poznali stolicę Ukrainy - Kijów.

Żywa lekcja historii młodych raciborzan [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tancerze ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło" z Raciborza i Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Bajtel" z Nędzy wybrali się na Ukrainę, żeby wziąć udział w międzynarodowym festiwalu "Barvinkove Kruzhalo". Nim dojechali do miejsca docelowego jakim jest Winnica, niemalże cały dzień spędzili w stolicy Ukrainy - Kijowie. Szefowe obu stowarzyszeń Aldona Krupa-Gawron i Weronika Riemiel zadbały o to, żeby młodzież się nie nudziła. Dzięki gościnności kierownictwa zaprzyjaźnionego zespołu "Słowianoczka" tancerze zwiedzili stolicę w obecności przewodniczki Jewgienji, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła historię miejsca - zarówno tych już dawno zapomnianych czasów jak i świeżych sprzed kilku lat, gdy w stolicy Ukrainy odbywały się dantejskie sceny. Młodzi mieszkańcy raciborszczyzny przepłynęli także statkiem po jednej z większych rzek Europy - Dnieprze, przejeżdżali obok stadionu na którym pod koniec maja zostanie rozegrany finał piłkarskiej Ligi Mistrzów oraz przespacerowali się po parku inspirowanym Japonią.

W Raciborzu z wizytą był niegdyś zespół "Słowianoczka", który we wtorek ugościł naszych tancerzy zapraszając ich m.in. na statek. Podopieczni "Źródła" i "Łężczoka" zawarli także nowe kontakty z kolegami i koleżankami z ukraińskiego zespołu i zaprosili ponownie do odwiedzenia Polski.

Późnym popołudniem łączony zespół "Żródła" i "Łężczoka" dotartł do Winnicy, gdzie już od środy będzie koncertował m.in. z gospodarzem festiwalu rewelacyjnym zespołem "Barwinok". Tancerzy Petra Boyko już za miesiąc będzie można zobaczyć na raciborskim festiwalu "Śląsk - Kraina Wielu Kultur". Pobyt młodzieży na Ukrainie potrwa do 5 maja.