Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Zawyła syrena w Krzanowicach. Strażacy pokazali miastu swój nowy wóz

25.04.2018 18:18 | 1 komentarz | ma.w

OSP Krzanowice ma nowy wóz bojowy. Pożegnała 40-letniego magirusa, zamieniając go na nowiutkie volvo. Pojazd trafił do krzanowickiej remizy dzięki unijnej dotacji z programu Ready to Help.

Zawyła syrena w Krzanowicach. Strażacy pokazali miastu swój nowy wóz
Strażacy urządzili przy remizie oficjalny pokaz swego nowego sprzętu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ksiądz Tomasz Gergel kapelan gminny dokonał poświęcenia strażackiego sprzętu i samochodu. Za rok jednostka z Krzanowic będzie świętować 130 lat istnienia i nowy nabytek można traktować jako przyspieszony prezent urodzinowy.

OSP zaczynała swą działalność od drewnianego wozu. W trakcie II Wojny Światowej wojska sowieckie "zagrabiły lub spaliły sprzęt" ówczesnej, niemieckiej straży. Powojenne pojazdy OSP to: star 20 z charakterystycznymi rakietami u góry; star 660 z przerobionym potem zbiornikiem na wodę (na pojemność 4.5 tys litrow); żuk i w 2004 roku sprowadzony z Niemiec magirus, a następnie mercedes.

O nowe volvo zaczęto się starać w listopadzie 2015 roku. Jak zaznaczył burmistrz Andrzej Strzedulla droga do sprowadzenia auta była trudna i długa. W unijnym projekcie wzięły udział czeskie i polskie miejscowości przygraniczne. Włodarz dodał, że główna zasługa w tych staraniach przynależy staroście czeskiego Rohova Danielowi Prohasce.

Volvo kosztowało 758 tys. zł. Oprócz samochodu strażacy z Krzanowic dostali też ubrania, buty, hełmy, latarki, aparaty tlenowe i motopompę Tohatsu.

Koordynatorem projektu był po stronie OSP Krzanowice Aleksander Wyglenda. Kluczyki do auta odebrał z rąk burmistrza Martin Lamla.