Czwartek, 24 stycznia 2019

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Kierujesz samochodem? Odłóż telefon

24.04.2018 11:34 | 2 komentarze | AgaKa

Dziś od wczesnych godzin porannych policjanci prowadzą działania pn. "Telefony". O tym, że w czasie jazdy samochodem nie powinno się rozmawiać przez telefon, wie niemal każdy. Mimo tego jednak wiele osób bardzo często decyduje się na tak niebezpieczne postępowanie.

Kierujesz samochodem? Odłóż telefon
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od godziny 06.00 do 22.00 wodzisławska drogówka, na terenie całego powiatu będzie prowadzić policyjne działania pn. "Telefony". Akcja ma na celu represjonowanie kierowców, którzy w czasie jazdy rozmawiają przez telefon. Podczas kontroli, sprawdzana będzie też trzeźwość kierowców i obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa.

Korzystanie z telefonu podczas jazdy zagraża to nie tylko bezpieczeństwu, ale także naszej kondycji finansowej i uprawnieniom do kierowania. Zgodnie z taryfikatorem, za to wykroczenie dostaniemy nie tylko mandat karny ale także 5 punktów karnych.

Rozmowa przez telefon dekoncentruje i bywa zwyczajnie niebezpieczna. W czasie rozmowy telefonicznej nie skupiamy się na tym, co dzieje się na drodze. Poza tym odebranie telefonu podczas jazdy rozprasza uwagę prowadzącego na około 5 sekund - w tym czasie samochód jadący z prędkością 100 km/h pokonuje prawie 140 m. Bardzo niebezpieczne jest także odczytywanie i pisanie SMS-ów podczas jazdy. Upośledzone zostają wówczas zdolności: rozpoznawania zagrożeń, prawidłowego reagowania na znaki drogowe oraz sygnalizację, obserwacji drogi.