Piątek, 30 października 2020

imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda

RSS

Awaria oczyszczalni ścieków. Apel do mieszkańców Raciborza

24.04.2018 09:01 | 1 komentarz | żet
Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 16:08

TEKST AKTUALIZOWANY

Niedawno w oczyszczalni ścieków doszło do awarii, choć nieprzyjemny zapach był odczuwalny już wcześniej...

Awaria oczyszczalni ścieków. Apel do mieszkańców Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

[AKTUALIZACJA 24.04.2018r. , godz. 16.08] Temat awarii w oczyszczalni ścieków został poruszony podczas wtorkowej sesji rady powiatu raciborskiego. Głos zabrał kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Szydłowski. Poinformował on radnych, że do awarii w oczyszczalni ścieków doszło w sobotę 21 kwietnia, ale oczyszczalnia nadal działała.

Natomiast do przekroczeń norm w komorach osadu czynnego doszło we wtorek 24 kwietnia. Pomiary wykonane przez strażaków oraz pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach na ulicach Raciborza (m.in. na ul. Morcinka oraz Reymonta) nie wykazały przekroczeń, które zagrażałyby mieszkańcom Ostroga (właśnie w tej dzielnicy fetor jest najbardziej odczuwalny) i pozostałych dzielnic Raciborza.

K. Szydłowski zaapelował również do mieszkańców o zgłaszanie ognisk fetoru. - Trzeba dojść do przyczyny tego zdarzenia, która do tej pory nie została zlokalizowana - powiedział K. Szydłowski. Spec od zarządzania kryzysowego dodał, że pracownicy wodociągów na bieżąco dokonują pomiarów w całym mieście, w gotowości pozostaje również straż pożarna oraz pozostałe służby.


[AKTUALIZACJA, 24.04.2018 r., godz. 14.33] - W związku z awarią oczyszczalni ścieków informujemy, że Państwowa Straż Pożarna i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadziły badania, z których wynika, że mimo uciążliwego odoru nie ma obecnie zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców. Prosimy o zgłaszanie pod numer 994 sygnałów dotyczących ewentualnych ognisk nieprzyjemnego zapachu. Informujemy również, że o zdarzeniu zostały poinformowane organy ścigania - informuje Stanisław Mrugała, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu.


[AKTUALIZACJA, 24.04.2018 r., godz. 09.42] - Informujemy, że doszło do uszkodzenia złoża biologicznego oczyszczalni ścieków substancjami niewiadomego zewnętrznego pochodzenia. W związku z zaistniałą sytuacją uruchomione zostały działania zespołu zarządzania kryzysowego, powiadomione zostały służby (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Państwowa Straż Pożarna, Starostwo Powiatowe w Raciborzu). Do czasu następnego komunikatu prosimy mieszkańców, szczególnie dzieci, osoby starsze i osoby chore, o ograniczenie aktywności na wolnym powietrzu - czytamy w komunikacie wydanym przez Biuro Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu.


Od kilku tygodni w Raciborzu odczuwalny jest nieprzyjemny zapach. W ostatnich dniach smród uprzykrzał życie głównie mieszkańcom Ostroga oraz Miedoni. Przyczyną była awaria w oczyszczalni ścieków. Instalacją zarządza Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu, którego pracownicy starają się usunąć awarię.

Jednak nieprzyjemny zapach był odczuwalny w Raciborzu również przed awarią oczyszczalni ścieków. Niewykluczone, że ktoś wylał na okoliczne pola gnojowicę i nie zmieszał jej z ziemią. Wówczas nieprzyjemny zapach mógłby być odczuwalny przez dłuższy czas.