Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Ostrożność w cenie

22.04.2018 12:00 | 1 komentarz | ma.w

Finansiści doradzający Powiatowi Raciborskiemu zapewniają, że obligacje nie zachwieją budżetem samorządu.

Ostrożność w cenie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Według rekomendacji ekspertów, którą zamówiło starostwo, tej wiosny powinna zostać wdrożona emisja obligacji, na które zdecydował się Powiat Raciborski. Chodzi o 10 mln zł potrzebne staroście Winiarskiemu na realizację projektów unijnych, o które stara się samorząd.

Firma ProPolis, której starostwo powierzyło oszacowanie swych możliwości finansowych, dostrzegła jego atut w ostrożnym planowaniu budżetów rocznych. W ostatnich latach plan jest zawsze niższy od wykonania. Jeszcze za kadencji Adama Hajduka i początku pracy Ryszarda Winiarskiego powiatowe budżety zamykano nadwyżką rzędu 6 mln zł. Ostatnio „górka” jest o połowę niższa, ale i tak pozwala samorządowcom dość spokojnie myśleć o kolejnym zadłużeniu. Teraz rocznie spłacają po 1,7 mln zł wcześniej pozaciąganych kredytów.

Sięganie po obligacje starosta tłumaczył jako szansę rozwojową powiatu. Sceptycznie wypowiadała się na ten temat opozycja w radzie powiatu (PiS), która zwracała uwagę, że w kolejnej kadencji ruchy w finansach będą praktycznie niemożliwe przy tak dużym zadłużeniu.

(m)

Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski