Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czym jest ICO?

ICO (ang. Initial Coin Offerin) to jedna z popularniejszych metod crowdfundingu w kryptowalutowym sektorze. Metoda ta umożliwia startupom zebranie środków na wdrożenie swojego projektu na rynek oraz na jego późniejszy rozwój. Zbiórka kapitału polega na dystrybucji tokenów osobom, które wsparły projekt podczas akcji crowdfundingowej.

Czym jest ICO?

Każda zbiórka ICO wiąże się z przedłożeniem szerokiemu gremium potencjalnych inwestorów planu biznesowego – tzw. whitepaper, a w przypadku projektu opartego na emisji akcji, także prospektu emisyjnego. W whitepaper twórcy ICO umieszczają także planowane działania związane z rozwojem projektu w sprecyzowanym przedziale czasowym – jest to tzw. roadmap.

Jaka jest istota ICO?

ICO – jak każda publiczna zbiórka kapitału – pozwala startupom rozwinąć pomysł na biznes. Niemniej jednak ICO różni się od standardowego gromadzenia środków. Startupy organizujące ICO emitują tokeny, których sprzedaż umożliwia im finansowanie swojego pomysłu na biznes. Skutecznie przeprowadzona zbiórka ICO pozwala gromadzić fundusze rzędu nawet kilkunastu mln dolarów.

Pierwszym liczącym się na rynku ICO było Ethereum (więcej informacji o Ethereum: www.xtb.com/pl/ethereum), którego tokeny sprzedawane były w 2014 roku. Przedsiębiorcy odpowiedzialni za zorganizowanie ICO zgromadzili w ciągu 12 godzin ponad 2,3 mln dolarów.

Sprzedaż ICO prowadzona jest zwykle wyłącznie poprzez realizowanie transakcji kupna za pomocą stabilnych, mainstreamowych kryptowalut – takich jak bitcoin, czy ethereum. Duży sukces zbiórek ICO sprawia, że coraz więcej startupów decyduje się na tę formę gromadzenia kapitału – do sierpnia 2017 r. zorganizowano ponad 400 zbiórek ICO, przy czym większość z nich opierała się na platformie płatniczej Ethereum.

Czy opłaca się kupować tokeny podczas ICO?

Kupowanie tokenów ICO ma dwojaki skutek. Pierwszym z nich jest realne wsparcie projektu, który według inwestora ma realne szanse na odniesienie sukcesu. Poza tym wartość nabytych tokenów może z czasem znacząco wzrosnąć.

Inwestowanie w ICO, poza ogromnym potencjałem inwestycyjnym, niesie za sobą również spore ryzyko związane z niedotrzymaniem obietnic twórców dotyczących rozwoju projektu. W historii ICO zarejestrowano kilka felernych zbiórek, które okazały się oszustwami – np. OXN Oxencoin i Ascendancy.

By zmarginalizować ryzyko oszustwa ze strony organizatorów zbiórki, inwestorzy przed podjęciem decyzji o wsparciu projektu powinni zwrócić uwagę na kilka aspektów zbiórki ICO, m.in. na:

  • dobre uargumentowanie istoty i sensu istnienia wprowadzanej na rynek technologii,

  • sposób przeprowadzania testów projektu oraz ich rezultatów,

  • miejsce do którego trafiają środki ze zbiórki (powinny być one przekazywane bezpośrednio do łańcucha bloków),

  • sposób komunikacji między twórcami projektu a zgromadzoną wokół niego społecznością.

Co więcej, działalność ICO nie jest do tej pory uregulowana prawnie zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach Unii Europejskiej. W USA ICO zakwalifikowane zostały jako twór zbliżony do papierów wartościowych, wobec czego podlegają tym samym regulacjom prawnym.

Powiązane artykuły:

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].