Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Sygnalizacja świetlna albo blokada drogi

22.04.2018 07:00 | 1 komentarz | mak

Społeczność dzielnicy Zawada w Wodzisławiu ma dość niepewności związanej z tym, czy i kiedy przy przejściu dla pieszych koło szkoły pojawi się sygnalizacja świetlna.

Sygnalizacja świetlna albo blokada drogi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od dłuższego czasu mieszkańcy dzielnicy Zawada domagają się sygnalizacji świetlnej przy ulicy Młodzieżowej, w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Paderewskiego, a dokładnie przy przejściu dla pieszych, z którego korzystają dzieci idące do pobliskiej szkoły. Ulica Młodzieżowa, która jest drogą wojewódzką, jest obecnie remontowana. Społeczność Zawady obawia się, że po zakończeniu remontu kierowcy - mając do dyspozycji równą jak stół nawierzchnię - będą nagminnie przekraczać prędkość, a tym samym stanowić jeszcze większe niebezpieczeństwo dla pieszych.

Na marcowej sesji rady miasta radny Jan Zemło zwrócił na to uwagę. - Rodzice boją się puszczać swoje dzieci do szkoły ze względu na zagrożenie na tym przejściu. Wolą je przywozić samochodami - opisywał sytuację. Wyjaśnił, że mając „zielone światło” ze strony wielu mieszkańców dzielnicy oraz rady rodziców chciałby zorganizować spotkanie z przedstawicielami policji, Zarządu Dróg Wojewódzkich i Urzędu Marszałkowskiego. - Takie spotkanie miałoby się odbyć się w rejonie OSP Zawada, w pobliżu feralnego przejścia - tłumaczył radny Zemło. Spotkanie służyłoby temu, by na miejscu pokazać stronom, że piesi korzystający z przejścia rzeczywiście nie są bezpieczni. - Myślę, że w demokratycznym państwie prawa przestrzeń publiczna jest dla obywateli i będziemy mogli takie spotkanie zorganizować - stwierdził radny. - W interesie zdrowia i bezpieczeństwa dzieci - dodał.

Radny Zemło podkreślał, że społeczności Zawady zależy na tym, by światła przy przejściu pojawiły się jeszcze w tym roku. - My chcemy na ten temat rozmawiać. Jeśli temat zostanie rozwiązany pozytywnie, to na spotkaniu chcielibyśmy zakończyć. Ale jeśli nie, to przygotujemy blokadę lub demonstrację na skrzyżowaniu - postawił sprawę jasno radny.

Do dyskusji włączył się przewodniczący rady Jan Grabowiecki. Uznał, że temat jest ważny. - Sam często jeżdżę przez Zawadę i to przejście jest fatalne. Wysepka na drodze w żaden sposób nie zabezpiecza pieszych – przyznał Grabowiecki.

Najnowsze dane w sprawie świateł w Zawadzie przedstawił prezydent Mieczysław Kieca podczas konferencji prasowej 12 kwietnia. - Mam nadzieję, że skutecznie rozwiązaliśmy problem braku sygnalizacji świetlnej w dzielnicy Zawada. Jest decyzja województwa w tej sprawie. Na wniosek miasta inwestycja dotycząca sygnalizacji została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej - mówił prezydent. Ale co to oznacza w praktyce? Najpierw rozpocznie się etap wyłonienia projektanta sygnalizacji oraz uzyskiwanie pozwoleń na budowę. Później zostanie wyłoniona firma. - Sygnalizacja pojawi się albo na końcówce tego roku, albo inwestycja rozpocznie się pod koniec tego roku, a w pełni zostanie zrealizowana w 2019 r. - przekazał włodarz.

(mak)

Ludzie:

Jan  Grabowiecki

Jan Grabowiecki

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.