Wtorek, 22 stycznia 2019

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Kto nadaje się do sprawowania władzy? Nowiny typują kandydatów na wójta i burmistrza

20.04.2018 07:00 | 2 komentarze | ma.w, eos, woj

W Raciborzu już drugi miesiąc wiadomo, że do wyborów prezydenckich szykuje się Dariusz Polowy, a parę innych nazwisk (Woś, Fita, Ronin) też przewija się w rozmowach o polityce. A jak będzie w gminach powiatu? Czy dojdzie tam do zmian, czy utrzymają się obecni włodarze?

Kto nadaje się do sprawowania władzy? Nowiny typują kandydatów na wójta i burmistrza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawujący władzę nie określili się oficjalnie czy interesuje ich kontynuacja, a podpytywani bawią się w dyplomatów. Dlatego postanowiliśmy, bazując na swoich obserwacjach pracy samorządu, wskazać nasze typy potencjalnych kandydatur do funkcji przyszłych wójtów czy burmistrzów, którzy naszym zdaniem śmiało mogą wejść w wyborczą rywalizację. To subiektywny przegląd dokonany przez dziennikarzy tygodnika. Ograniczyliśmy się do grona osób aktywnych aktualnie w sferze samorządowej, uznając, że zyskali już bagaż doświadczeń potrzebny do wejścia na kolejny szczebel kariery lokalnego polityka i widać w ich plecakach buławę przywódcy.

(eos), (ma.w), (woj)


Krzanowice

Brygida Abrahamczyk

Żona byłego, wieloletniego burmistrza i radna powiatowa paru kadencji. Filar rządzącej w starostwie Razem dla Ziemi Raciborskiej. Nie brak głosów, że to ona była szyją, która kręciła głową miasteczka. Stoi za nią środowisko DFK, w którym działa i dojrzali mieszkańcy gminy. Parę razy starła się na sesjach z burmistrzem Strzedullą.

Andrzej Woźniak

Przedsiębiorca z Wojnowic, społecznik i „ojciec” rozwoju świetlic gminnych. Nie kryje antypatii do PiS. Na sesjach zawsze przygotowany i aktywny, z nieodłącznym laptopem. Popiera aktualnego włodarza, ale widać jego rosnące zainteresowanie samorządem, w którym mógłby się bardziej realizować.

Anna Kupka

Sołtyska Wojnowic, która mogła już zasiadać w radzie powiatu, ale zdecydowała, że nie skorzysta z okazji na ponad roczną kadencję. Aktywna w swojej wsi, ma wiele nieszablonowych pomysłów. Na razie stroni od polityki, ale na każdej sesji obecna, w odróżnieniu od sołtysów innych wiosek.

Pietrowice Wielkie

Szymon Bolik

Coraz śmielej poczyna sobie w samorządzie powiatowym. Jedna z twarzy raciborskiego PiS. Aktualnie nieźle zarabia w trudnej pracy wychowawcy „poprawczaka”, ale polityka i działalność publiczna jest mu pisana. Już wiadomo, że pozostanie po nim Złomiada przeznaczona na szlachetny cel i gra promująca Raciborszczyznę. Jego atutem jest także młody wiek.

Piotr Bajak

Przedsiębiorca i doświadczony samorządowiec. Obok przewodniczącego rady najodważniejszy w wypowiedziach w radzie gminy. Nie boi się wygłaszać swego zdania, a naweł połajać kolegów z rady za brak dyskusji. Bryluje jako konferansjer gminnych imprez dotrzymując kroku sławom sceny (Chajzer czy Kamel).

Joachim Wieczorek

Plotkuje się, że planuje start w wyborach. Doświadczony w pracy komisji budżetowej gminy, najbardziej prestiżowej w samorządzie. Udowodnił, że można przywrócić do życia pietrowicką szkołę piłki nożnej, choć był czas, że o tej dyscyplinie w tym rejonie zapomniano.

Czytaj podobne