Wtorek, 20 sierpnia 2019

imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela

RSS

Będą fedrować nową ścianę

19.04.2018 07:00 | 0 komentarzy | juk

Ruch Jankowice rozpoczyna eksploatowanie nowej ściany pod Marklowicami.

Będą fedrować nową ścianę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkańcy Marklowic od lat zmagają się ze szkodliwą działalnością kopalni. Z powodu fedrunków powstają silne drgania, przez które trzęsą się domy, pękają ściany czy osiadają budynki. Kopalnia Jankowice niebawem rusza z eksploatacją węgla w nowej ścianie pod terenem gminy. A to nieuchronnie wiązać się będzie z kolejnymi uciążliwościami na powierzchni.

Gdzie będą fedrować?

KWK ROW Ruch Jankowice na przełomie kwietnia i maja planuje rozpocząć eksploatację ściany Z-2A w pokładzie 501/3. Wydobycie prowadzona będzie na głębokości około 970-770 metrów, zaś futra eksploatacyjna wynosić będzie około 3,2 metry. Eksploatacja będzie prowadzone systemem ścianowym z zawałem stropu. Ściana rozpocznie swój bieg w rejonie ul. Jabłoniowej.

Kopalnia: wstrząsy będą nieodczuwalne

– Wpływy eksploatacyjne będą występować na północ od ul. Bławatkowej. Prognozuje się, że na powierzchni ujawnią się wpływy I-II kategorii terenu górniczego, przy maksymalnych obniżeniach około 1,3 metra — informuje Ruch Jankowice. Dodaje, że ewentualne wystąpienie wstrząsu związanego z prowadzoną eksploatacją powinno być nieodczuwalne lub słabo odczuwalne na powierzchni terenu. - Swoje prognozy bazujemy na doświadczeniach z eksploatacji ściany Z-1 w tym samym pokładzie 501/3, gdzie wystąpił maksymalny zarejestrowany wstrząs o energii 4,4 x 10 do 4 J, czyli nieodczuwalny na powierzchni - argumentuje kierownictwo Jankowice.

(juk)