Piątek, 23 kwietnia 2021

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Dlaczego komin PEC dymił w letnią pogodę?

18.04.2018 12:00 | 6 komentarzy | żet

– Nikt na domkach nie pali w piecu, a PEC dymi, jakby na dworze było –10°C – poinformował nas Czytelnik, pytając jednocześnie o przyczynę tego stanu rzeczy.

Dlaczego komin PEC dymił w letnią pogodę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komin ciepłowni w Raciborzu dymił od południa 11 kwietnia do godz. 10.00 następnego dnia. Zdziwiło to naszych Czytelników, bo w tym czasie termometry wskazywały ponad 20°C. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z kierownikiem ciepłowni PEC w Raciborzu Norbertem Buchalikiem. Kierownik co prawda wiedział, dlaczego komin raciborskiej ciepłowni dymił, ale nie chciał wyjaśnić tego raciborzanom. Bezpodstawnie obawiał się, że jego wypowiedź zostanie zniekształcona w medialnym przekazie. Poprosił o przesłanie zapytania drogą mejlową, co też zrobiliśmy.

Następnego dnia na nasze pytania odpowiedziała Ewa Pacześny-Lach, rzecznik prasowy PGNiG Termika*. Okazało się, że dymienie miało związek z testami przeprowadzanymi w ciepłowni. – W Ciepłowni Racibórz przeprowadzane były próby spalania paliwa alternatywnego w ramach Ośrodka Badawczego – poinformowała nas Ewa Pacześny-Lach. Rzeczniczka dodała, że Starostwo Powiatowe w Raciborzu wyraziło zgodę na badania, a nad ich przebiegiem czuwali specjaliści z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

(żet)

* To właśnie do tej firmy od 2016 roku należy Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju (w tym raciborska ciepłownia).


zdjęcie poglądowe, źródło: kamira.pl