Piątek, 23 października 2020

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Zatrudniasz powyżej 5 osób? Musisz mieć profil PUE

17.04.2018 14:00 | 0 komentarzy | pm

Płatnicy składek, którzy zatrudniają powyżej 5 osób, mają obowiązek założyć swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Zatrudniasz powyżej 5 osób? Musisz mieć profil PUE
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przedsiębiorca, który zatrudnia powyżej pięciu osób, ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bez tego, nie otrzyma elektronicznie informacji o zwolnieniu lekarskim swojego pracownika. Z terenu działalności Oddziału ZUS w Rybniku 2200 płatników nie założyło profilu PUE, pomimo ustawowego obowiązku.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie to ułatwienie dla pracownika, jak i pracodawcy. Jedynym warunkiem korzystania z tych przywilejów jest posiadanie konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Profil zakładany jest bezpłatnie w każdej placówce ZUS. Jeżeli płatnik dysponuje certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym sam może je założyć.

Obowiązek przedsiębiorcy

Płatnicy składek, którzy zatrudniają powyżej 5 osób, mają obowiązek założyć swoje konto na PUE. Jednak wciąż jest duże grono przedsiębiorców, którzy tego nie zrobili. Dlatego też śląskie oddziały cały czas prowadzą kampanię informacyjną i szkoleniową w tym zakresie. Dodatkowo rybnicki ZUS wysłał 2200 listów do płatników składek z przypomnieniem o ustawowym obowiązku założenia profilu PUE. Akcja rybnickiego oddziału ZUS jest związana z tym, że od 1 lipca lekarze będą wystawiać jedynie elektroniczne zwolnienia lekarskie. Co wspólnego mają z tym pracodawcy?
– Płatnicy, którzy zgłosili do ubezpieczenia powyżej pięciu pracowników, już od 1 stycznia 2016 roku powinni mieć możliwość otrzymywania zwolnień chorobowych wystawionych elektronicznie. Bez profilu PUE ZUS taka firma nie otrzyma informacji o chorobie swojego pracownika, jedynie w przypadku dostarczenia papierowego druku ZLA. Chcemy przypomnieć pracodawcom, że konto na PUE ZUS to dla nich ewidentne korzyści. Właściciel firmy albo inna osoba, którą upoważni może dostawać powiadomienia o absencji chorobowej pracownika e-mailem albo sms-em. To szybkie i wygodne rozwiązanie – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
PUE mogą również założyć pracodawcy, zatrudniający poniżej 5 pracowników. Jeżeli skorzystają z tej możliwości, to w ciągu siedmiu dni od założenia profilu, muszą w formie pisemnej poinformować swoich pracowników o braku obowiązku dostarczania wystawionych dla nich zwolnień lekarskich (wydruku e-ZLA).
Od 1 lipca papierowe zwolnienia lekarskie znikną całkowicie. Zastąpią je zwolnienia elektroniczne. Wprowadzenie e-ZLA ma uprościć procedury, a co za tym idzie zdjąć z pracownika obowiązek dostarczania zwolnienia do pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia wystawienia. Dzięki e-ZLA, informacje o chorobie pracownika, pracodawca otrzyma natychmiast, drogą elektroniczną.

Korzyści dla płatnika

Ułatwi to szybkie wyznaczenie innego pracownika do wykonywania zadań pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca, dzięki posiadaniu PUE, natychmiast widzi zwolnienie lekarskie swojego pracownika, a co za tym idzie, może wystąpić z wnioskiem o skontrolowanie tego pracownika przez Lekarza Orzecznika ZUS. Wówczas ZUS ma więcej czasu na przeprowadzenie kontroli zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego. Pracodawca ma wgląd do wszystkich wystawionych zwolnień lekarskich swoim pracownikom. Będzie mógł je eksportować oraz zapisać na komputerze lub innym nośniku zewnętrznym. W pliku tym, znajdą się wszystkie dane ze zwolnienia lekarskiego. Pracodawcy często korzystają z pomocy biur rachunkowych, a dzięki takiemu eksportowi e-ZLA w łatwy sposób przekażą wszystkie dane do tych właśnie biur, aby prawidłowo złożyć dokumenty rozliczeniowe.
- Dzięki e-ZLA komunikacja pomiędzy lekarzem, pacjentem i pracodawcą następuje już w chwili wystawienia zwolnienia w formie elektronicznej – dodaje Beata Kopczyńska.

Ludzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego