Czwartek, 24 stycznia 2019

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Wicedyrektor szpitala: krzywdziła czy jest krzywdzona? Nowiny Wodzisławskie o konfliktach w szpitalu

17.04.2018 09:59 | 5 komentarzy | art

Anonimowe donosy na dyrektorów. Oficjalne skargi do związków, ale też i na związki zawodowe, kolejna komisja antymobbingowa. Przy każdej tej sprawie pojawia się osoba Małgorzaty Żebrak, wicedyrektor ds. pielęgniarstwa. Jej podwładni po raz kolejny oskarżyli ją o niewłaściwe zachowania względem pracowników. Z kolei część kierowniczej kadry bierze ją w obronę. Kto ma rację?

Wicedyrektor szpitala: krzywdziła czy jest krzywdzona? Nowiny Wodzisławskie o konfliktach w szpitalu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ekologiczne kotły niezgody

Trwa szał na zakup ekologicznych kotłów - 5.klasy, na pelet, gazowych – spowodowany uchwałą antysmogową i ministerialnymi regulacjami. Mieszkańcy niemal wszystkich gmin ruszyli do urzędów złożyć ankiety, w których deklarują chęć pozyskania w przyszłym roku i kolejnych latach wielotysięcznych dotacji zakup ekologicznych pieców. Tymczasem gdy jedni na dotacje liczyć mogą, inni muszą o nich zapomnieć. Gdy w Radlinie twierdzą, że dotację może uzyskać nawet właściciel nowego domu, to w Marklowicach odpowiadają, że jest to niemożliwe. Wszystko przez odmienne interpretacje prawne.

Deficyt zaufania

Przed tygodniem pisałem w tym miejscu o tym, że jeśli ktoś planuje wybudować w sąsiedztwie ludzkich siedlisk jakąś instalację, wobec której są jakiekolwiek podejrzenia o to, że może być szkodliwa, to mieszkańcy nie wierzą ani w zapewnienia urzędników, że proces uzyskiwania niezbędnych pozwoleń przebiega zgodnie z procedurami, ani właścicielom firm, którzy zapewniają, że wszystko będzie w najlepszym porządku i bezpieczne. Ludzie nie wierzą przez złe doświadczenia. Szybko przekonali się o tym włodarze Gorzyc i właściciel firmy, która chce budować zakład pirolizy gumy. Słuszne czy nie, posypało się na nich wiele oskarżeń.

Lepiej raczej nie będzie, skoro ludzie mają do czynienia z takimi sytuacjami jak w np. w Marklowicach. Tam opierając się na przepisach prawa, stwierdzono, że dotacje na zakup kotłów do nowych domów się nie należą. Z kolei w sąsiednim Radlinie, urząd miasta ma odmienne zdanie, choć przecież też opiera się na tych samych przepisach. Sytuacja wygląda tak, jakby to były nie inne gminy, ale inne państwa, z odmiennym prawem.

Niedawno pewien czytelnik opowiadał mi, jak to próbował dowiedzieć się, czy przysługuje mu już emerytura, czy nie. Powiedział: „Zależnie do którego okienka w ZUS-ie podszedłem. W jednym usłyszałem, że nie, w innym, że tak. Ręce mi opadły”.

Ktoś powie, że takie sytuacje są efektem tego, że w urzędach słabo przykładają się do pracy. A może jednak to efekt naszego zagmatwanego prawa, które można interpretować na wiele sposobów, i w którym nie liczy się to, kto ma rację, a to, kto ma sprawniejszego prawnika i większe zasoby finansowe?

To 40-letni marklowiczanin uciekał policji przez dwa powiaty. Zatrzymali go w piątek 13-tego na kopalni

Kolej podmiejska coraz bliżej. Wodzisław i Rybnik wykładają pieniądze i liczą, że pociągi przyciągną pasażerów.

Goście z Izraela oddali hołd mszańskiej bohaterce. Żydzi docenili poświęcenie Marii Chorowskiej.

Kierowców czekają utrudnienia drogowe w Gołkowicach. Tym razem na ul. 1 Maja

Kilkaset podpisów przeciwko przetwarzaniu opon. Temat budowy w Kolonii Fryderyk zakładu pirolizy gumy upadnie?

Ziemia w Marklowicach wciąż się trzęsie. Kopalnia uruchamia nowe ściany, ale twierdzi, że na powierzchni nie będzie to odczuwalne. Mieszkańcy mają inne zdanie. I kiepskie doświadczenia.

Izabela Kalinowska ofiarą nagonki? Tak uważa prezydent Mieczysław Kieca.

Grożą, że zablokują drogę wojewódzką w Zawadzie. Prezydent zapewnia, że nie ma takiej potrzeby.

Hufiec Ziemi Wodzisławskiej świętował 95. urodziny

Tym razem w cyklu „Grzechy główne”: zawistna zazdrość

Kup dostęp do e-wydania aktualnego numeru gazety