środa, 22 stycznia 2020

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Posłuchaj dzieci z Nędzy! Przedszkolaki działają lepiej niż kampanie reklamowe

16.04.2018 10:53 | 0 komentarzy | red.

Dzieci wiedzą co i jak jeść, żeby być zdrowym. Wiedzą, że papierosy szkodzą i uczą się zwracania uwagi dorosłym. Młodszych kolegów instruują jak poprawnie myć ręce. A wszystko to w ramach programu Klub Zdrowego Przedszkolaka pod patronatem raciborskiego sanepidu.

Posłuchaj dzieci z Nędzy! Przedszkolaki działają lepiej niż kampanie reklamowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program dotyka wielu aspektów i dzieci uczą się w nim przeróżnych rzeczy, m.in. zasad zdrowego odżywiania. Grupa "Smerfy" ostatnio poświęciła temu cały przedszkolny dzień - dzieci ułożyły wspólnie piramidę zdrowego żywienia i wiedzą już, że należy spożywać pięć posiłków dziennie, że owoce, warzywa i woda w diecie są bardzo istotne. - Nie wolno jeść dużo cukru i soli, bo to nie jest zdrowe - twierdzi mała Ania ze "Smerfów".

Kulminacyjnym punktem dnia były zajęcia kulinarne. Dzieci miały kolejną okazję, by poznać smaki, a także cenne właściwości warzyw - nawet tych za którymi na co dzień nie przepadają!

Zdrowe żywienie to nie wszystko. „Smerfy-klubowicze” uczą młodsze grupy kiedy i jak myć poprawnie ręce. Wiedzą również jak ważna jest aktywność fizyczna, a nawet unikanie zbyt mocnego słońca. W programie jest też o szkodliwości tytoniu. Dzieci uczą się mówić dorosłym: Nie pal przy mnie. To jest niezdrowe! Zorganizowano nawet manifest antytytoniowy.

- Zdrowego trybu życia trzeba uczyć dzieci od najmłodszych lat. Apel nawołujący do zmiany nawyków z ust własnego dziecka zdziała więcej niż drogie kampanie reklamowe - uważa koordynator programu Małgorzata Procek, nauczycielka Przedszkola w Nędzy.