Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Drewno z huraganu w Rudach sprzedano za 25 milionów złotych

Rok 2017 nie był łatwym rokiem dla Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, chociaż pierwsza jego połowa niczego niezwykłego nie zapowiadała. Wiosną wydano ze szkółki 6,8 miliona i wysiano kolejnych 9,5 miliona sadzonek, założono ponad 80 ha upraw (w tym prawie 25 ha po rębniach złożonych). W ciągu pierwszych sześciu miesięcy pozyskano 41,7 tysięcy m3 drewna. Zwykła praca, zwykły rok…

Drewno z huraganu w Rudach sprzedano za 25 milionów złotych

Wszystko jednak zmieniło się 7 lipca około godziny 18:30. W ciągu dwudziestu minut huragan uszkodził blisko 1 800 ha lasu, w tym około 800 ha drzewostanów zniszczył doszczętnie. Wywróconych i połamanych zostało około 260 tysięcy m3 drzew.

Dla porównania: zgodnie z aktualnym operatem urządzeniowym plan pozyskania drewna na lata 2016-2025 na terenie całego Nadleśnictwa wynosił 833, 6 tysiąca m3 drewna. Oznacza to że… w ciągu niecałej godziny jedynie w trzech leśnictwach uszkodzeniu uległa taka masa drewna, która miała być pozyskana przez trzy lata na terenie całego nadleśnictwa, czyli dwunastu leśnictw.

Aby uporać się z tym problemem zmieniono organizację pracy i zatrudniono nowych pracowników. Leśnictwa Solarnia, Nędza i Szymocice podzielono na rewiry i oddelegowano do nich pracowników z leśnictw nie dotkniętych klęską. Również inne nadleśnictwa regionalnej dyrekcji lasów państwowych w Katowicach wsparły nas delegując swoich pracowników i sprzęt.

Ze względu na olbrzymi zakres robót oraz bardzo niebezpieczne warunki pracy podstawowym narzędziem pozyskania drewna były zestawy harwester – forwarder. W szczytowym momencie na terenie poklęskowym pracowało dwadzieścia takich zestawów. Prócz organizacji, decydujące znaczenie miała ofiarność pracowników nadleśnictwa i zakładów usług leśnych. Praca trwała na okrągło i nawet noc nie stanowiła pretekstu do jej przerwania.

Na samym początku priorytetem było udrożnienie dróg i udostępnienie lasu dla pracowników oraz sprzętu. Trwała też walka o zagospodarowanie najcenniejszego surowca. Chodziło głównie o niedopuszczenie do jego uszkodzenia przez grzyby powodujące siniznę.

Przez pół roku pozyskano łącznie 116 tysięcy m3 drewna o wartości ponad 25 milionów zł.

Średnio dziennie z lasu wyjeżdżało 35 samochodów z drewnem, przy czym pomiędzy połową lipca, a połową września było ich nawet dwa razy więcej. Przeciętna wartość sprzedaży wynosiła od 200 do 250 tysięcy złotych na dzień, nierzadko jednak przekraczała nawet pół miliona zł.

(eco)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].