Sobota, 7 grudnia 2019

imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

RSS

Trzeba będzie dołożyć do remontu dworca

09.04.2018 07:00 | 7 komentarzy | mak

Trwa remont dworca kolejowego i budowa centrum przesiadkowego. Włodarze miasta mają nadzieję, że po zakończeniu prac mieszkańcy przesiądą się z samochodów do środków transportu zbiorowego. 

Trzeba będzie dołożyć do remontu dworca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W budynku dworca zostanie również uruchomione Centrum Aktywności Społecznej. Integralną częścią całego systemu będą też ścieżki rowerowe. Z centrum przesiadkowego wyprowadzone zostaną nowe trasy rowerowe, w tym do rynku oraz na ul. Pośpiecha, która będzie stanowić łącznik z Rodzinnym Parkiem Rozrywki. Koszt całkowity inwestycji to prawie 12,5 mln zł, z czego większość stanowi dotacja dla miasta ze źródeł unijnych.

Zanim jednak to wszystko nastąpi, miasto musi zmierzyć się z nieprzewidzianymi i kosztownymi problemami. - Dopiero po skuciu tynków budynku dworca okazało się, w jak złym stanie jest cegła. Prawdopodobnie 70 proc. materiału trzeba będzie wymienić. A to kwota prawie 600 tys. zł - powiedział prezydent Mieczysław Kieca. - Dodatkowo pojawiły się problemy z odwodnieniem budynku, dużo głębsze, niż przewidziano wcześniej w projekcie - dodał. Okazuje się, że wystąpiła też konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac w związku z przygotowaniem łącznika. Chodzi o wymianę gruntu.

Na razie nie podajemy, ile dokładnie trzeba będzie dołożyć do inwestycji, bo trwają szacunki. - Pojawi się konieczność dołożenia środków i walka o ewentualną refundację - zapowiedział prezydent.

Nieprzewidziane koszty (które ostatecznie mogą jednak zostać zrefundowane) to na razie dla miasta dodatkowe obciążenie, dlatego prezydent zasygnalizował, że może dojść do sytuacji, że trzeba będzie przesuwać realizację niektórych uchwalonych już zadań inwestycyjnych. Wszystko będzie jednak zależało od ostatecznych kosztów.

(mak)

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.