Niedziela, 26 maja 2019

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

O smogu w piękną pogodę - Klub Obywatelski z Lenkiem, Lenartowicz i Saługą

05.04.2018 18:34 | 3 komentarze | żet

- Smog nie ma charakteru politycznego - powiedziała posłanka PO Gabriela Lenartowicz. W trakcie spotkania poruszono wątki uchwały antysmogowej w województwie śląskim, planów utworzenia w Raciborzu strefy wolnej od węgla oraz założenia projektu ustawy "Polska bez smogu".

O smogu w piękną pogodę - Klub Obywatelski z Lenkiem, Lenartowicz i Saługą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kupują flot w Kietrzu

W części otwartej dla publiczności głos zabrała jedna z mieszkanek Raciborza, która ogrzewa dom węglem, pomimo tego, że jej dom posiada podłączenie do PEC. Zwróciła uwagę, że w jej przypadku miesięczny koszt ogrzania domu ciepłem systemowym równałby się 800 zł (przy ustawieniu kaloryferów na "3").

Dawid Wacławczyk, radny powiatowy i przedstawiciel Raciborskiego Alarmu Smogowego spytał marszałka Saługę ile trwałoby wprowadzenie w Raciborzu strefy wolnej od węgla. - Dokładnie nie odpowiem, bo nie wiem. Jeżeli taki wniosek wpłynie, to będziemy jak najszybciej procedować - odpowiedział W. Saługa.

Mieszkaniec Nowych Zagród Daniel Raczkowski zwrócił uwagę na problem kupowania przez niektórych raciborzan flotu i mułu w Kietrzu (woj. opolskie). Z kolei mieszkaniec Studziennej powiedział, że na ogrzewanie domu gazem zwyczajnie go nie stać, a spalanie przez niego eko-groszku wiąże się z minimalną emisją dymu.

Radna Zuzanna Tomaszewska spytała prezydenta Lenka o liczbę kotłowni węglowych w zasobach MZB, a marszałka Saługę o formalne aspekty wprowadzenia w Raciborzu strefy wolnej od węgla. Marszałek przyznał, że musi to sprawdzić, natomiast prezydent Lenk odpowiedział, że ogrzewanie węglowe dotyczy 70% budynków znajdujących się w zasobach Miejskiego Zarządu Budynków.

Leszek Szczasny poprosił posłankę Lenartowicz, aby w podsumowaniu spotkania Klubu Obywatelskiego wytłuszczono informacje o tym, że smog jest realnym problemem i aby te informacje rozesłano następnie do raciborskich radnych, ponieważ nie wszyscy z tego grona są przekonani co do powagi problemu.

Prezydent Mirosław Lenk zwrócił uwagę, że problemem są nie tylko radni, ale również mieszkańcy, których radni reprezentują. Posłanka Gabriela Lenartowicz zapowiedziała swój udział w sesji rady miasta, gdzie opowie o smogu oraz o założeniach projektu ustawy "Polska bez węgla", który przygotowano na zlecenie "gabinetu cieni" Platformy Obywatelskiej.

Wojtek Żołneczko

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.