środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

O smogu w piękną pogodę - Klub Obywatelski z Lenkiem, Lenartowicz i Saługą

05.04.2018 18:34 | 3 komentarze | żet

- Smog nie ma charakteru politycznego - powiedziała posłanka PO Gabriela Lenartowicz. W trakcie spotkania poruszono wątki uchwały antysmogowej w województwie śląskim, planów utworzenia w Raciborzu strefy wolnej od węgla oraz założenia projektu ustawy "Polska bez smogu".

O smogu w piękną pogodę - Klub Obywatelski z Lenkiem, Lenartowicz i Saługą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Polacy mają prawo do czystego powietrza, ale na inwestycje ograniczające zużycie energii i na droższe paliwo musi ich być stać - powiedziała posłanka Gabriela Lenartowicz (PO) 5 kwietnia, podczas Klubu Obywatelskiego na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Spotkanie, w którym oprócz posłanki Gabrieli Lenartowicz, prym wiedli prezydent Raciborza Mirosław Lenk oraz marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, przyciągnęło na Zamek około 50 osób, głównie seniorów. Prezydent Mirosław Lenk zadeklarował wprowadzenie w Raciborzu strefy wolnej od spalania węgla, jednocześnie zaznaczając, że na takie rozwiązanie trzeba się dobrze przygotować. Bez wsparcia rządu trudno będzie tego dokonać.

Saługa: o smogu najmniej wiedzą niewykształceni ludzie ze wsi

Prezydent M. Lenk spytał też marszałka Wojciech Saługę, kiedy będziemy oddychali w województwie czystym powietrzem. - Chciałbym powiedzieć, że jutro, ale tak się nie stanie. Będąc realistą... W tej części Europy, przy tym rozwoju gospodarczym, czystym powietrzem nie będziemy oddychać nigdy. Dopóki jeżdżą samochody i coś się pali w piecach, to ta niska emisja będzie - odpowiedział marszałek.

Szef samorządu województwa zwrócił uwagę na konieczność edukowania zarówno wójtów, jak i społeczeństwa, którego część albo nie jest świadoma istnienia zjawiska smogu, albo też podważa jego negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Zdaniem marszałka, statystycznie o smogu najmniej wiedzą niewykształceni ludzie ze wsi. Przypomniał również, że sejmik pod jego przewodnictwem wprowadził uchwałę zakazującą spalania paliw niskiej jakości, a także nakładającą obowiązek wymiany pieców pozaklasowych.

"Polska bez węgla"

Posłanka Gabriela Lenartowicz wspomniała czasy swojej prezesury w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz przeznaczał wówczas na poprawę jakości powietrza w województwie śląskim rocznie około 200 mln zł. Mimo tak wielkiego wsparcia udzielanego do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji, do znaczącej poprawy jakości powietrza nie udało się doprowadzić.

- Policzyliśmy to wszystko i okazało się, że to i tak było za mało - powiedziała posłanka G. Lenartowicz. Jej zdaniem problem musi zostać rozwiązany systemowo - w skali całego kraju. Stosowne regulacje zostały zawarte w projekcie ustawy "Polska bez węgla", m.in. dopłaty do podłączenia do ciepła systemowego (PEC), odliczanie zwiększonych kosztów ogrzewania w ramach PIT, czy też zwiększenie dodatku mieszkaniowego dla osób najuboższych (na poczet wyższych kosztów ogrzewania). - Smog nie ma charakteru politycznego - podkreśliła G. Lenartowicz.

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.