Poniedziałek, 1 czerwca 2020

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

03.04.2018 09:21 | 0 komentarzy | acz

Jastrzębska Spółka Węglowa jest już prawie zdecydowana na zakup od Prairie Mining spółki Karbonia mającej koncesję wydobywczą w kopalni Dębieńsko – podał Dziennik Gazeta Prawna.

JSW chce fedrować w Dębieńsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Mogę jedynie potwierdzić, że jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi firmami, która będzie prowadziła do budowy kopalni węgla koksującego i stworzenia tysięcy miejsc pracy w Polsce – mówi DGP Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining.

Kopalnia Dębieńsko powstała w 1898 r. i prowadziła wydobycie do 2000 r. W 2006 r. kupił ją czeski koncern węglowy NWR, który dwa lata później otrzymał 50 letnią koncesję wydobywczą. Od października 2016 r. prace projektowe w Dębieńsku prowadzi Prairie Mining. 

„Program dla Śląska”  ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego, ma być dodatkowym impulsem rozwojowym dla woj. śląskiego. Wśród inwestycji związanych z górnictwem są dwa projekty dotyczące budowy-odtworzenia kopalń – jedna ma wydobywać węgiel energetyczny, a druga koksowy. Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, potwierdza, że chodzi o reaktywację kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach.