środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

W Wodzisławiu uczczono pamięć bohaterów

28.03.2018 08:15 | 0 komentarzy | (q)

2018 Rokiem Jubileuszowym 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji 26 marca w kościele pw WNMP w Wodzisławiu została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i zmarłych bohaterów minionego stulecia.

W Wodzisławiu uczczono pamięć bohaterów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczczono także 78. rocznicę mordu w lasach katyńskich, 8. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz ofiary Tragedii Górnośląskiej w latach 1945-1948. Inicjatorami uroczystości byli Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości Poseł na Sejm Teresa Glenc i Senator Adam Gawęda. Msza św. zgromadziła także samorządowców, przedstawicieli gmin, radnych powiatu wodzisławskiego, harcerzy, liczne poczty sztandarowe z całego powiatu wodzisławskiego.

"Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć i nad nią pracować" te słowa Jana Pawła II, są mottem Jubileuszowego Roku 2018.

Po mszy św. zgromadzono się na wieczornicy patriotycznej, z udziałem rotmistrza Krzysztofa Banasia, płk. w st. sp., pil. Tadeusza Dłużyńskiego, Prezesa Zarządu Terenowego Oddziału Związku Piłsudczyków w Rybniku, podczas której wspominano o przebytej drodze do wolności oraz przybliżono postać Józefa Piłsudskiego, działacza niepodległościowego, który wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.

To Józef Piłsudski (od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 Naczelnik Państwa, pierwszy marszałek Polski) uznał za swój cel życiowy doprowadzenie do ponownego pojawienia się Polski na mapie Europy i plan zrealizował.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

Senator IX kadencji

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm