Czwartek, 13 sierpnia 2020

imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza

RSS

Trwa zamieszanie z rekompensatami za deputat

27.03.2018 19:00 | 6 komentarzy | mak

Część wdów i sierot po emerytach górniczych w dalszym ciągu nie dostała 10 tys. zł rekompensata za deputat węglowy.

Trwa zamieszanie z rekompensatami za deputat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Trudność wzięła się także z tego, że nie istniała jednolita baza danych wszystkich osób zatrudnionych niegdyś w górnictwie, a szczególnie połączona z informacją co działo się z nimi po przejściu na emerytury. W aktach osobowych mogą znajdować się tylko dane do czasu pracy w tych przedsiębiorstwach – jako ostatnie świadectwa pracy - tłumaczy Wojciech Jaros, rzecznik prasowy SRK.

Spółka wyjaśnia, że zbieranie wniosków o rekompensaty polegało na ich odbieraniu od osób zainteresowanych w 24 punktach. Z uwagi na zakres akcji, przy odbieraniu wypełnionych wniosków (razem ponad 260 tysięcy) nie sposób było sprawdzać ścisłości danych przekazywanych przez konkretne osoby. - Uprzedzano je, że w razie potrzeby spółki będą zwracały się z prośbą o uzupełnienia. W wypadku kilku tysięcy spraw czekamy obecnie na odpowiedzi od osób zainteresowanych oraz od przedsiębiorstw górniczych, które prosiliśmy o uzupełnienie, lub doprecyzowanie danych - wyjaśnia rzecznik.

Pracownicy SRK kontynuują też wysyłanie odpowiedzi do osób, których sytuacja nie odpowiada kryteriom określonym w ustawie, nie mogą więc otrzymać rekompensat. Dotychczas wysłano te zawiadomienia do ponad 15 tysięcy osób. - Przypominamy, że jeśli ktoś uważa się za pokrzywdzonego taką decyzją, ma 14 dni na zwrócenie się ze swoja sprawą do sądu pracy - podkreśla rzecznik.

(mak)