Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Fiasko rozmów w PGG. Zarząd dawał 200 milionów na podwyżki, związkowcy chcą więcej

26.03.2018 20:40 | 0 komentarzy | acz

W poniedziałek 26 marca odbyło się spotkanie strony społecznej z zarządem PGG w obecności ministrów energii Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego.

Fiasko rozmów w PGG. Zarząd dawał 200 milionów na podwyżki, związkowcy chcą więcej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas negocjacji zarząd PGG zaproponował przeznaczenie na podwyżki dla górników, zaplanowanego na 2018 rok zysku spółki, w wysokości 200 mln zł do końca bieżącego roku. Zdaniem zarządu PGG kwota ta pozwoliłaby na możliwy ekonomicznie wzrost wynagrodzeń. Strona społeczna nie zgodziła się na propozycje zarządu PGG, wysuwając własny postulat podwyżek. Spółka oszacowała, że na spełnienie żądań strony społecznej trzeba by było przeznaczyć do końca bieżącego roku 429 mln zł. – W tej sytuacji zarząd PGG, mając na uwadze kondycję finansową spółki, konieczność realizowania inwestycji, trwającą restrukturyzację oraz obowiązek spłaty zadłużenia w wysokości 5 mld zł, nie mógł zgodzić się na to żądanie – tłumaczy Tomasz Głogowski z PGG.

Strony zdecydowały o podpisaniu protokołu rozbieżności i wyznaczeniu mediatora do kolejnej tury rozmów. - Zarząd PGG dostrzega potrzebę wzrostu wynagrodzeń w spółce, jednak podwyżki  powinny uwzględniać sytuację finansową spółki i być powiązane z wypracowanym zyskiem.

Zarząd PGG kieruje się odpowiedzialnością za spółkę i miejsca pracy. Dlatego chce uniknąć sytuacji, która miała miejsce w Kompanii Węglowej w 2015 roku, gdzie przekraczające możliwości firmy żądania podwyżek doprowadziły w konsekwencji do upadłości firmy – wyjaśnia Głogowski