Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Produkujemy rocznie 322,5 tys. ton śmieci na ulicach – czy można sprawnie i estetycznie zarządzać odpadami na ruchliwych ulicach miast?

Polskie miasta pięknieją i prężenie się rozwijają. Poprawia się infrastruktura, a także estetyka budynków i ulic. Jest jednak coś, co nie pozwala do końca docenić pozytywnych zmian w miastach – śmieci. Porozrzucane po chodnikach, skwerach i parkach butelki, kartony, torebki foliowe, opakowania po jedzeniu sprawiają wrażenie bałaganu i brudu. Czy da się temu zaradzić? Czy można w sposób estetyczny zarządzać odpadami na ulicach?

Produkujemy rocznie 322,5 tys. ton śmieci na ulicach – czy można sprawnie i estetycznie zarządzać odpadami na ruchliwych ulicach miast?

Miasta śmieci

Prawdopodobnie nie raz doświadczyłeś podobnej sytuacji: chcesz wyrzucić butelkę, bilet, rachunek czy opakowanie po jedzeniu, ale… nie masz gdzie. Dlaczego? Bo jedyny kosz na śmieci, który znajduje się w promieniu kilkudziesięciu (lub kilkuset!) metrów jest przeładowany, a odpady aż kipią na ziemię. Wiatr roznosi je na ulice, chodniki i trawniki. Brudne, zakurzone, podeptane śmieci plączą się pod nogami i szpecą krajobraz. Próżno szukać też kolejnego pojemnika na odpady, dlatego albo starasz się dołożyć cegiełkę do wypełnionego po brzegi kosza, albo idziesz dalej z nadzieją, że za rogiem będzie czekał kolejny śmietnik.

Sytuacja może wyglądać nieco lepiej na reprezentatywnych, turystycznych ulicach i częściach miast, gdzie śmietników jest więcej niż w pozostałych dzielnicach. Choć i w tym przypadku często można zastać krajobraz jak po wojnie – zwłaszcza w weekendowe noce i poranki.

Widok bywa też często przygnębiający w miejscach, które powinny stanowić enklawę czystości – w parkach i na skwerach. Sytuacja ta ma miejsce szczególnie wiosną, latem i wczesną jesienią, kiedy w parkach spędzamy dużo więcej czasu niż zimą.  

Jak zapanować nad śmieciami na ulicach i w parkach?

Niezwykle istotna jest edukacja mieszkańców – zarówno w szkołach, przedszkolach, jak i edukacja poprzez kampanie społeczne. Mimo rozwijających się trendów ekologicznych oraz rosnącej świadomości Polaków w zakresie ochrony środowiska nadal część z nas, nie widząc kosza na odpady, wyrzuca śmieci na ziemię lub dokłada odpady do koszy, w których nic już się nie zmieści.

Nie da się jednak ukryć, że wyrzucanie śmieci na ulicę spowodowane jest często brakiem dostatecznej ilości pojemników na odpady. W związku z tym doposażenie miast w kosze na śmieci powinno stać się koniecznością. Na szczęście w dzisiejszych czasach kosze mogą być estetyczne i stanowić schludny element tzw. małej architektury.

Przykładem takich śmietników są produkty polskiej marki Komserwis, która dystrybuuje eleganckie kosze wysokiej jakości. Oto kilka produktów, które stoją w wielu polskich miastach i których należy postawić więcej:

  • Kosze na śmieci z daszkiem – betonowo-stalowe kosze, które pozwalają zachować porządek oraz wysoki poziom estetyki (dzięki temu, że śmieci są schowane). Są trwałe, a ich opróżnianie jest łatwe i szybkie.
  • Kosze na śmieci ze zdobieniami – są nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne. Wykonane z betonu lub stali (bądź z obu materiałów). Staną się ozdobą każdej publicznej przestrzeni.
  • Miejskie, betonowe kosze – mimo iż wytworzone z betonu, są nowoczesne, eleganckie, a przede wszystkim bardzo trwałe. Są odporne na warunki atmosferyczne, a także akty wandalizmu. Są wyposażone w popielniczki i łatwo można je opróżniać.
  • Nowoczesne kosze na śmieci w parkach od Komserwis– mogą to być klasyczne kosze betonowe, metalowe, a także kosze z drewnem. Szczególnie kosze wykonane z drewna i betonu lub drewna i metalu pasują do alejek w parkach, skwerach i ogrodach.

Większa ilość wysokiej jakości, estetycznych koszy na śmieci w miejscach publicznych, a także odpowiednia edukacja społeczeństwa sprawią, że zarządzanie odpadami stanie się bardziej efektywne, a miasta będą czyste, zadbane i atrakcyjne.

Materiał zewnętrzny

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kalifornia (91.224. * .201) 25.03.2018 17:39
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Rychuu że czytać umiesz to wiemy tylko jak byś zrozumiał treść komentarza przedstawiony przez nowiny.pl było by SUPER!!!!

~RychUU (93.179. * .34) 25.03.2018 17:09
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Większość tych smieci to popiół,którego na zachodzie nie uświadczysz bo tam ludzie nie trują się nawzajem tylko dbają o środowisko.

Leno 25.03.2018 15:53
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A przeszkadzają niektórym psyvw mieście a to człowiek jest największym zasmiecaczem miast i wsi a nawet do lasu śmieci ludzie są w stanie wywieźć.