Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Policjanci z Pszowa chcą hybrydowy radiowóz

25.03.2018 07:00 | 14 komentarzy | juk

– Ostatni samochód otrzymaliśmy cztery lata temu. Nowy radiowóz ułatwiłby nam pracę – mówi Zbigniew Szczerba, komendant Komisariatu Policji w Pszowie.

Policjanci z Pszowa chcą hybrydowy radiowóz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czasy polonezów w służbie policji minęły już bezpowrotnie. Pszowska policja chce, aby ich tabor wzbogacił się o nowoczesny, hybrydowy radiowóz. Jego zakup ma zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców.

Nowoczesność i ekologia

Obecnie pszowscy policjanci korzystają z trzech samochodów. Ich tabor składa się z dwóch oznakowanych radiowozów marki Toyota i Kia oraz z jednego nieoznakowanego auta, również marki Kia. - Nowy radiowóz zdecydowanie ułatwiłby nam pracę - mówi Zbigniew Szczerba, komendant Komisariatu Policji w Pszowie. - Zakup tego samochodu w znacznym stopniu obniżałby koszty eksploatacji radiowozów podczas ich pracy. Ponadto wykorzystanie takiej technologii zmniejszy emisję szkodliwych substancji do atmosfery - tłumaczy Szczerba. Hybrydowe radiowozy mają automatyczną skrzynię biegów, która w połączeniu z systemem odzysku energii elektrycznej podczas hamowania sprawia, że samochód jest przyjazny dla środowiska. Hybrydowe pojazdy charakteryzują się także niewielkim zużyciem paliwa - średnio 3,3 litra na 100 km.

Dołożą się do zakupu

Jedna hybrydowa Toyota Yaris kosztuje około 75 tys. zł. Komendant Szczerba przekonuje, że jest szansa, aby przy współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach w tym roku pozyskać dla pszowskiego komisariatu właśnie taki pojazd. Nowy radiowóz miałby być wykorzystywany w codziennej służbie policjantów i zastąpiłby wysłużony oznakowany samochód marki Kia.

Na ostatniej sesji pszowscy radni podjęli uchwałę, na mocy której przekazują 37 tys. zł Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dzięki temu zwiększyły się szanse, że nowoczesny samochód na prąd już niedługo zasili szeregi pszowskiego komisariatu.

(juk)