Wtorek, 22 stycznia 2019

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Gmina Nędza zaprasza na procesję wielkanocną w Zawadzie Książęcej

24.03.2018 10:00 | 0 komentarzy | ż

Tradycyjna procesja w wielkanocny poniedziałek w sołectwie Zawada Książęca organizowana jest od blisko 40 lat. W siodle, w bryczce, na rowerze albo pieszo - na procesję do gminy Nędza zjeżdżają się uczestnicy i goście z całego regionu.

Gmina Nędza zaprasza na procesję wielkanocną w Zawadzie Książęcej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W procesji wielkanocnej, podczas której objeżdża się okoliczne pole prosząc o dobre plony, biorą udział jeźdźcy z wielu miejscowości, także z sąsiednich powiatów.

Procesje konne w wielkanocny poniedziałek zainicjowali dwaj mieszkańcy Zawady Ks. - Jan Cycoń i jego sąsiad Tadeusz Szczyrbowski. W procesji, już przed laty, poza jeźdźcami brali udział starsi gospodarze na wozach i bryczkach oraz orkiestra dęta i dziewczęta w strojach ludowych.

Procesja konna w Zawadzie Ks. zachowała swój tradycyjny, błagalny charakter. Co roku na wozie jadą gospodarze, modląc się i śpiewając.

Zbiórka uczestników o godz. 13.00 na parkingu przy kościele w Zawadzie Ks. Procesja tradycyjnie objedzie trzy wioski - od Zawady Ks. w kierunku Ciechowic, potem Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymają się na modlitwę i śpiew.

Zaplanowano też wyścigi konne. A na koniec w świetlicy OSP w Zawadzie Ks. na gości będzie czekać kawa i śląski kołocz.

źródło: UG Nędza