Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Kopalnia ROW odłączy się od PGG? Dziś referendum w tej sprawie

20.03.2018 20:54 | 11 komentarzy | mak

W środę rano w Ruchu Marcel ma się rozpocząć referendum. Górnicy odpowiedzą na pytanie, czy są za tym, by cała kopalnia ROW odłączyła się od Polskiej Grupy Górniczej. Kością niezgody są niskie zarobki.

Kopalnia ROW odłączy się od PGG? Dziś referendum w tej sprawie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Związki zawodowe Ruchu Marcel w Radlinie przeprowadzą w środę (21 marca) na wszystkich zmianach referendum opiniodawcze wśród pracowników. Pytanie referendalne będzie brzmiało: Czy jesteś za odłączeniem KWK ROW od PGG S.A.?

Organizacje związkowe zdecydowały się na przeprowadzenie referendum z powodu coraz większego niezadowolenia pracowników z obecnych płac. Zdaniem załogi wysokość płac jest nieadekwatna do dobrych wyników ekonomicznych uzyskiwanych przez KWK ROW. - Pracownicy oraz organizacje związkowe mają świadomość oraz wiedzę, która pozwala przypuszczać, że kopalnia ROW - będą odrębnym przedsiębiorstwem - mogłaby samodzielnie funkcjonować z dużym zyskiem mimo planowanych licznych inwestycji, a płace pracowników zostałyby podniesione do poziomu, który pozwoliłby na utrzymanie wykwalifikowanych załóg na poszczególnych Ruchach KWK ROW na poziomie gwarantującym zabezpieczenie ruchu zakładu (...) - brzmi fragment informacji związkowej o referendum.

Strona związkowa przedstawia, że obecnie sytuacja płacowa w Ruchu Marcel jest tragiczna. - Dalsze utrzymywanie płac na tak niskim poziomie spowoduje nasilenie niezadowolenia pracowników, co będzie skutkować i już skutkuje tzw. "strajkami włoskimi" inicjowanymi oddolnie przez niezadowolone załogi poszczególnych oddziałów oraz wypowiedzeniami umów o pracę, jak również nieprzedłużaniem umów o pracę na czas określony ze strony pracobiorcy, jak również porzuceniami pracy - informują związki.

Pod informacją podpisały się związki: ZZG w Polsce, NSZZ Solidarność, ZZ Pracowników Oddziałów Szybowych, ZZ Ratowników Górniczych, WZZ Sierpień 80, ZZ Kadra, ZZ Przeróbka oraz ZZ Maszynistów Wyciągowych Kopalń.

Przypomnijmy, że w skład KWK ROW wchodzą: Ruch Marcel, Ruch Rydułtowy, Ruch Chwałowice i Ruch Jankowice.