Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Elektronicznie ma być prościej

Od tego roku wszyscy rolnicy powinni składać wnioski o przyznanie płatności w formie elektronicznej.

Elektronicznie ma być prościej

Obowiązujący od kliku lat przepis unijny zakładał, że przez aplikację internetową powinno być składanych 25 proc. wniosków w 2016 r., 75 proc. w 2017 r. i 100 proc. w 2018 r. – Faktycznie e-wniosków złożono zaledwie 1 proc., trudno więc wyobrazić sobie tak gwałtowną zmianę. Wszystko wskazuje, że część z nich tradycyjnie przygotowana zostanie w formie papierowej i to na pracownikach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spocznie obowiązek wprowadzenia ich do systemu. A wtedy będzie to również wniosek złożony elektronicznie – przewiduje prowadzący szkolenie dla rolników Franciszek Matula z Ślaskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Mikołowie.

Uczestnicy spotkania dopytywali, czy system wytrzyma tak dużą liczbę wniosków elektronicznych, które powinni złożyć wszyscy polscy rolnicy. – W zeszłym roku przeznaczona do tego aplikacja pozwalała, aby – w skali kraju – efektywnie pracowało jednocześnie 700 osób. Poprzedni program wykorzystywał moc obliczeniową serwerów. Nowy program wykorzystywać będzie moc obliczeniową stacji roboczej, a więc komputera, dlatego efektywnie może pracować 15 tys. osób – przewidywał specjalista.

Zapowiedział też, że nie ma odwrotu od wykorzystania elektronicznej drogi do składania wniosków, które w formie papierowej udostępniane mają być rolnikom do 2020 r.

Przepis unijny mówi, że w szczególnych przypadkach, jeśli nie ma możliwości elektronicznego przygotowania wniosku, rolnik może go złożyć w formie papierowej, a wtenczas do systemu wprowadzi go agencja. Przy czym nie zostały jednoznacznie sprecyzowane te „szczególne przypadki”, gdyż w sytuacji braku Internetu lub komputera rolnik może skorzystać z pomocy np. sąsiada lub agencji. Planuje się bowiem wyposażyć biura ARiMR w stanowiska komputerowe do wypełnienia e-wniosków. Program demonstracyjny miał być udostępniony rolnikom po 15 lutym.

Dziś na szkoleniach przedstawiciele ARiMR oraz ośrodków doradztwa rolniczego wstępnie informują o zasadach wprowadzania danych do elektronicznego dokumentu. Wystarczy, że rolnik narysuje uprawy, a aplikacja automatycznie uzupełni wniosek o powierzchnie deklarowane do płatności. Istnieje też możliwość zaznaczenia ewentualnych rozbieżności. Wprowadzone informacje będą sprawdzane i weryfikowane elektronicznie. Wersja robocza wniosku zostanie zapisywana, można więc dokonywać korekt i uzupełnień, a także wydrukować dokument.

– Najważniejsze, aby system funkcjonował sprawnie, a czas wypełnienia wniosku był porównywalny z czasem poświęconym na jego ręczne przygotowanie. Ponieważ w zeszłym roku dłużej wypełniało się wnioski elektronicznie niż te na papierze – przypomniał Franciszek Matula.

Oświadczenie o braku zmian w stosunku do 2017 r.

Rolnicy gospodarujący na areale do 10 ha zamiast wniosku o przyznanie płatności, mogą złożyć oświadczenie, w którym potwierdzają brak zmian w stosunku do wniosku złożonego w ub.r. Taki wzór dokumentu został już przygotowany i będzie można go składać od połowy lutego do 14 marca. Specjalista przestrzegał jednak przed takimi oświadczeniami. Ponieważ jeśli we wniosku z 2017 r. były błędy, to automatycznie są one powielane, a tym samym rolnik naraża się na sankcje. Lepiej więc przygotować wniosek w trybie uproszczonym.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].