Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rolnictwo to fabryka pod gołym niebem

Powtarzane od pokoleń powiedzenie doskonale wpasowuje się w obecną sytuację, kiedy przychodzi w jesienno-zimowych warunkach wykopać buraki cukrowe. Z tym ekstremalnie trudnym zadaniem zmierzyła się firma Danko w Modzurowie.

Rolnictwo to fabryka pod gołym niebem

– W złej sytuacji pogodowej znaleźliśmy się nie z własnej winy, ale dlatego że w tym roku, szczególnie w okresie jesiennym, było bardzo dużo opadów deszczu utrudniających pracę na polach. Już dziś wiadomo, że w rejonie raciborszczyzny, osiągnęliśmy rekord 50-lecia, jeśli chodzi o opady w okresie od stycznia do grudnia. Sięgały one powyżej 800 mm/m?. Tylko we wrześniu spadło 130 mm/m? a w październiku – 115 mm/m? deszczu. W sumie – w odniesieniu do średniorocznych opadów z wielolecia – w dwa miesiące napadało tyle, ile w ciągu pięciu miesięcy – wylicza dyrektor firmy Danko Modzurów Jan Staroń. Jednocześnie przyznaje, że woda jest bardzo potrzebna, bo daje roślinom życie, ale z drugiej strony przeszkadza rolnikom w okresie nasilonych prac jesiennych.

– Bardzo intensywne opady występowały na tych terenach już jesienią ubiegłego roku. W nowy rok weszliśmy więc z duża ilością wody w zasobach glebowych, wiosna też była mokra, a szczególnie kwiecień i czerwiec. Pomimo tego udało się nam bardzo dobrze zorganizować żniwa, i co ważne uzyskaliśmy bardzo wysokie plony. Sprzyjająca aura trwała jednak krótko i rolnicy, którzy przegapili dobry moment wysiewu nasion rzepaku, pod koniec sierpnia mieli problemy z nowymi zasiewami. Ciągłość opadów deszczu jesienią br. i słabe odparowywanie wody z gleby, stwarzały problemy z wjazdem na pola – mówi dyrektor Staroń. Z drugiej strony cieszy go wysoka wilgotność, która sprzyjała zasianym w terminie rzepakom i zbożom ozimym.

Ekstremalne wykopki burków

Rejon raciborszczyzny, płaskowyżu głubczyckiego i rejon opawski, to najlepsze gleby rolnicze w Europie. Ziemie brunatne świetnie nadają się do intensywnego rolnictwa i właśnie na tych terenach rolnicy osiągają najwyższe plony w zbożach ozimych, rzepakach ozimych, burakach i kukurydzach. Należy jednak pamiętać, aby te doskonałe ziemie utrzymywać w wysokiej żyzności.

Firma Danko na swym areale 1300 ha, co roku uprawia około 600 ha zbóż jarych i ozimych, około 200 – 250 ha rzepaku i około 130 – 140 ha buraka cukrowego, uzyskując rocznie około 4,5 – 5 tys. ton zbóż, około 800 –1000 ton rzepaku i około 9 – 13 tys. t buraków (zależnie od płodozmianu w danym roku).

Fenomenem są oczywiście buraki, które wykopuje się, tak jak w tym roku, w ekstremalnie trudnych warunkach. Zgodnie z harmonogramem cukrownia, już od wielu lat odbiera je od firmy Danko w ostatnim okresie wegetacji, najczęściej w III dekadzie listopada.

– Tegoroczne wykopki prowadzone są w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Na polach jest biało, a 30-centymetrowa warstwa śniegu, który spadł z czwartku na piątek (z 30 listopada na 1 grudnia), przykryła całą miąższość liści z korzeniami buraczanymi. Ze zbiorem nie ma jednak kłopotu, ponieważ współczesna technika pozwala na prace polowe nawet w tak nietypowych warunkach – zapewnia szef gospodarstwa Danko. Dziś nie jest problemem śnieg, czy niskie temperatury, można zaryzykować stwierdzenie, że nawet łatwiej poruszać się jest ciężkim sprzętem rolniczym po zamarzniętej ziemi.

Z perspektywy 200 lat, w czasie kiedy rozwijało się cukrownictwo w Europie, zachwyca niemal kosmiczna technologia kombajnów buraczanych. Kiedyś buraki ogławiało się ręcznie, ewentualnie przy pomocy prymitywnych kopaczek konnych czy też ciągnikowych. Praca ta była piekielnie trudna i wręcz niemożliwa w warunkach zimowych. Dlatego współczesne maszyny to luksus dla producentów buraków. – Dziś nie są one problemem dla rolnika, który na swym polu może wykonać zasiew wiosenny nowoczesnym siewnikiem własnym lub wynajętym. Wykopki również prowadzone są przez firmy zewnętrzne, a z ich usług korzysta prawie 100 proc. rolników. Wysokie są jedynie koszty takich prac, dlatego trzeba umiejętnie wykalkulować co się opłaca, a co nie – przestrzega Jan Staroń.

Największy mankamentem w naszym rejonie to brak dróg transportu rolnego. – Już od 8 lat współpracujemy z gminą Pietrowicach Wielkich, która konsekwentnie realizuje program scalania gruntów rolnych i budowy dróg transportu rolnego. Obecnie program ten wchodzi na nasze pola i rolników indywidualnych w Krowiarkach. Powstałe drogi do 2019 r. służyć będą także dla celów rekreacyjnych lokalnej społeczności – zapewnia dyrektor. Na razie wdzięczny jest za wyrozumiałość mieszkańców Krowiarek, którzy muszą znosić niedogodności związane z wywozem buraków z pól Danko Modzurów. Dla utrzymania dróg w czystości podczas transportu buraków, pracują na dwie zmiany ekipy usuwające błoto z jezdni.

Wykopki na końcówce

Ostatnim etapem pracy był zbiór buraków na 80 ha pola w okolicy Krowiarek. Prace te trwały ok. czterech dób i prowadzone były nieprzerwanie 24 godziny na dobę. Wcześniej buraki zebrano z 54 ha w rejonie Szczytów i Jastrzębia. Podczas robót polowych obrabiano ok. 18 – 20 ha na dobę, zbierając 80 t z ha na godzinę. Konieczność wywiezienia ok. 11 – 12 tys. t buraków z całego areału firmy Danko, wymagało sprawnej logistyki i ciężkiego sprzętu oraz profesjonalnej pracy wszystkich zatrudnionych. Dyrektora firmy cieszy nie tylko sprawny przebieg prac, ale również świetny plon 780 q/ha.

– Tegoroczna duża wilgotność gleb i powietrza spowodowała, że na wielu plantacjach, na liściach buraków pojawił się bardzo niebezpieczny patogen – chwościk buraczany, który potrafi zniszczyć nawet 30 proc. plonu. Nam udało się ochronić przed problemem. Nasze buraki zachowały liście pierwotne, a tym samym uniknęliśmy strat – tłumaczy szef gospodarstwa Danko. Podkreśla też, że w walce z chwościkiem ważne są nie tylko właściwe, użyte w terminie środki ochrony roślin, ale też płodozmian i jakość gleby: – Danko buraki produkuje na obornikach, zapewniając roślinie dobre podłoże. Roślina zaś na dobrym stanowisku jest bardziej odporna na szkodniki i choroby.

Danko już trzeci sezon wykopywał buraki na początku grudnia, odbywało się to spod śniegu. Prace prowadzono bardzo nowoczesnym i specjalistycznym sprzętem, wynajmowanym z zewnętrznej firmy usługowej. Koła kombajnu, posuwają się tzw. „psim chodem”, a więc w rozstawie nie pozostawiającym kolein i umożliwiającym zbiór buraków bez zbędnych strat. Na przyczepę „skorupową” można załadować nawet 30 t buraków, które następnie usypywane są w 800-metrowe pryzmy. Buraki ciągnikiem wywozi m.in. Janusz Raiter. Okazałe buraki cukrowe zbierane na polach Danko, prosto spod śniegu, zaprezentował kierownik ds. produkcji roślinnej w firmie, Gabriel Baron.

Jedną z form przechowywania kiszonek są specjalne rękawy. Danko składuje w nich ok. 2,5 tys. t kiszonki kukurydzy. Jeden rękaw o długości 70 m, szerokości 5 m i wysokości 2 m może pomieścić ok. 300 t. To połowa karmy zużywanej w ciągu roku przez zwierzęta. – Naszą przyszłością są silosy, które można wypełnić bardziej skoncentrowaną ilością biomasy – tłumaczy dyrektor Jan Staroń. Rocznie gospodarstwo Danko produkuje ok. 7 tys. ton kiszonki z kukurydzy, około 6 tys. ton sianokiszonek z traw i lucerny, a także ok. 2 tys. ton kiszonych wysłodków buraczanych.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].