środa, 28 października 2020

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Powstaną schody między parkiem a ośrodkiem kultury

20.03.2018 07:00 | 0 komentarzy | art

Urząd Gminy w Mszanie podpisze 16 marca umowę na budowę schodów, które połączą Park Aktywnej Rekreacji z terenem Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie.

Powstaną schody między parkiem a ośrodkiem kultury
fot. facebook.com/pages/Gmina-Mszana
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na ogłoszony przez gminę przetarg wpłynęły cztery oferty. Najtańszą złożyła firma Wasp-bud z Kończyc Małych i to ona wygrała przetarg. Inwestycja będzie kosztować 142,3 tys. zł. Gmina pozyskała na ten cel dofinansowanie unijne.

W grudniu minionego roku gmina podpisała umowę o dofinansowanie mikroprojektu ze Stowarzyszeniem Gmin Dorzecza Górnej Odry. Projekt „Szlakiem wież i platform widokowych Euroregionu Silesia-etap I” jest realizowany w partnerstwie 4 gmin polskich: Mszana, Pietrowice Wielkie, Lubomia, Racibórz oraz czeska Sosnova. Głównym celem projektu jest wykorzystanie zasobów przyrodniczych regionu w celu zwiększenia liczby zwiedzających, a tym samym wsparcie zatrudnienia na wspólnym obszarze. W wyniku realizacji projektu w każdej z gmin partnerskich zostanie wybudowana platforma widokowa lub wieża. W Mszanie taka platforma pojawi się na szczycie wybudowanych schodów. Stanie tam pięć tablic turystyczno-edukacyjnych, na których można będzie zapoznać się z historią kopalń istniejących w naszej najbliższej okolicy. Z kolei na dole schodów, przy parku, stanie jedna tablica. Platformy w każdej z gmin wspólnie utworzą szlak, będący atrakcyjnym produktem turystycznym na terenie Euroregionu Silesia. Działania projektu w teorii mają przyczynić się do podniesienia atrakcyjności turystycznej polsko-czeskiego pogranicza, a tym samym wpłynąć na szybsze bogacenie się naszego regionu. Dla mieszkańców ważniejsze będą jednak same schody, które skomunikują park z GOKiR-em. Od lat istnieje tam wydeptana ścieżka, która jednakże w niepogodę nie nadaje się do użytku.

Całkowita planowana wartość projektu to niecałe 220 tys. zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 120 tys. złotych oraz dodatkowo 7 tys. zł z budżetu państwa. - Każda złotówka, która dodatkowo zasila gminny budżet, jest cenna - podkreśla Mirosław Szymanek, wójt Mszany. Zakończenie realizacji całego zadania planuje się na listopad 2018 roku.

(art)