Piątek, 14 grudnia 2018

imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy

RSS

Maluchy z Boguszowic Starych otrzymały oczyszczacz powietrza

13.03.2018 17:00 | 0 komentarzy | pm / mat. prasowe

ZSP nr 6 został wyposażony w specjalistyczny sprzęt, który poprawia jakość powietrza. 

Maluchy z Boguszowic Starych otrzymały oczyszczacz powietrza
Fot. mat. prasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pozytywne skutki działania oczyszczacza powietrza można było poczuć już po kilkunastu minutach od uruchomienia. Stężenie PM 10 w sali prawie natychmiast zaczęło spadać. Dodatkowo przedstawiciele projektu Wyjście Smoga przygotowali dla przedszkolaków kilka ciekawych eksperymentów.
– Mieszkam w Boguszowicach, dzielnicy, która jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych w Rybniku. Moje dziecko ma 5 lat, uczęszcza do tego przedszkola. Postanowiłem więc zorganizować dla dzieci spotkanie edukacyjne, a przy okazji wyposażyć placówkę w oczyszczacz powietrza – mówi Łukasz Kłosek, radny z Boguszowic.
Choć jeden oczyszczacz to kropla w morzu, być może będzie to zachęta dla innych placówek, lub miasta, by zakupić w przyszłości takie urządzenia.
– Są miasta, które już zakupiły lub przymierzają się do zakupu oczyszczaczy powietrza do swoich placówek. To np. Warszawa i Kraków. Mam nadzieję, że taka decyzja zapadnie również w naszym mieście – apeluje Emil Nagalewski z akcji Wyjście Smoga.
Po przekazaniu urządzenia na ręce wicedyrektor ZSP nr 6 – Pani Bogumiły Wasiniewskiej, z grupą 5 i 6-latków 40 minutowe zajęcia przeprowadzili Emil Nagalewski i Janusz Piechoczek z projektu Wyjście Smoga. Zostało zaprezentowane urządzenie „Nochal”, które na bieżąco wskazuje poziom pyłu PM 10. Największe zaskoczenie było w chwili, nałożenia na czujnik słoika z dymem, w którym wcześniej tlił się zapalony kawałek papieru. Zabrakło skali w pomiarze zanieczyszczenia! Dzieci także łapały bańki mydlane, oglądały smog zamknięty w puszcze i profesjonalne maski.
Po wejściu do pomieszczenia przedszkola „Nochal” wskazywał ok. 70 µg/m3 co jest nieznacznym przekroczeniem 100 proc. normy (norma to 50µg/m3). Po kilkunastu minutach działania w pomieszczeniu nowego oczyszczacza, poziom PM10 spadł do ok. 39µg/m3. To pokazało realne działanie oczyszczacza powietrza.