środa, 27 maja 2020

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Autobus zamiast samochodu

14.03.2018 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

19 marca zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy autobusów miejskich. Promocyjnie będą woziły pasażerów przez dwa tygodnie za darmo. Nowością będzie bilet czasowy.

Autobus zamiast samochodu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co przyświecało Przedsiębiorstwu Komunalnemu, gdy zdecydowało o zmianach w aktualnym systemie komunikacji miejskiej w Raciborzu? Według prezesa PK Stanisława Muchy (na zdj.) komunikacja publiczna to możliwość zapewnienia dobrego, taniego, bezpiecznego i ekologicznego dowozu mieszkańców do pracy, szkół czy instytucji. – Kierowaliśmy się przede wszystkim tym, żeby przekonać mieszkańców, że to dobra alternatywa wobec samochodu. Chcemy, żeby raciborzanie przesiedli się zza kółka na wygodne fotele miejskich autobusów – mówi S. Mucha.

Autobusy dla ludzi

PK szukało sposobu, żeby nowa oferta była bardziej atrakcyjna dla dotychczasowych pasażerów przy równoczesnej próbie zdobycia nowych klientów. – To ma być komunikacja przede wszystkim dla mieszkańców i dlatego pracując nad nowym systemem rozmawialiśmy właśnie z nimi – podkreśla prezes. Prace nad nowym rozkładem jazdy poprzedzono szerokimi konsultacjami społecznymi. Odbyły się rozmowy z dyrekcjami szkół i zakładów pracy.

Bilet czasowy

Mieszkańców interesuje kwestia ile ta nowość będzie kosztowała przeciętnego Kowalskiego. Cena biletu pozostaje bez zmian. Normalny będzie kosztować 2,60 zł. – Zmienia się natomiast filozofia biletu. Bilet liniowy zmieni się w czasowy. Wynika to z faktu, że w nowym systemie czasami trzeba się jednak przesiąść. Nie chcemy konsekwencji tego faktu przerzucać na pasażerów. Raz skasowany bilet będzie ważny przez godzinę – informuje prezes Mucha. W założeniu, według nowego rozkładu w godzinę będzie można się dostać z wybranego punktu w mieście do dowolnie obranego celu, do którego dojeżdża miejska komunikacja. – Można powiedzieć, że cena biletu będzie mniejsza, bo nie będziemy płacić za dwa bilety w przypadku przesiadki, ale tylko za jeden, który będzie ważny na każdej linii – zaznacza szef miejskiej spółki.

Śledzenie trasy

PK prowadzi intensywną akcję promocyjną nowego rozkładu. Pojawił się on w Internecie oraz na przystankach. Planowana jest insertacja rozkładu w prasie i jego kolportaż w kilku punktach miasta. Schematy kursów będą wywieszone na wiatach przystankowych, a także pojawią się w postaci naklejek w autobusach. – Jeśli chodzi o informacje dla pasażerów staramy się korzystać z nowoczesnych technologii informatycznych w postaci np. kodów Query, dzięki którym będzie można śledzić autobusy na trasie w czasie rzeczywistym – podsumowuje prezes Stanisław Mucha.

(oprac. m)


Przewiozą za darmo

Od 19 marca do 1 kwietnia, czyli przez pierwsze dwa tygodnie funkcjonowania nowego systemu w celu promocji transportu publicznego przejazdy autobusami PK będą nieodpłatne.


Rozkłady jazdy można będzie znaleźć

• jako wkładkę w Nowinach Raciborskich z 20 marca

• autobusach komunikacji miejskiej,

• punkcie sprzedaży biletów miesięcznych przy placu Konstytucji 3 Maja,

• Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta,

• Raciborskim Centrum Informacji,

• raciborskich parafiach.

Od 19 marca autobusy komunikacji miejskiej w Raciborzu pojadą zgodnie z nowymi rozkładami jazdy.


Czym wozi pasażerów Przedsiębiorstwo Komunalne?

Flota firmy to 18 autobusów wyprodukowanych przez czeską firmę SOR. W taborze Przedsiębiorstwa Komunalnego znajduje się 12 „mniejszych” pojazdów o długości 8,5 metra (typu SOR 8,5) oraz 6 „większych” o długości 12 metrów (SOR 12). Mniejsze autobusy mają silnik firmy Alison o mocy 185 koni mechanicznych. Pojazdy typu SOR 12 mają natomiast silnik Iveco o mocy 264 km. Autobusy rozwijają prędkość 80 kilometrów na godzinę.