Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Nowa szefowa wodzisławskiej porodówki

12.03.2018 07:00 | 3 komentarze | mak

Barbara Grześ-Ciszek zastąpi Wojciech Kluszczyka i pokieruje oddziałem ginekologiczno-położniczym szpitala w Wodzisławiu Śląskim

Nowa szefowa wodzisławskiej porodówki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tydzień temu informowaliśmy, że dotychczasowy kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Wodzisławiu Śląskim Wojciech Kluszczyk złożył wypowiedzenie i odszedł z pracy. Dyrekcja szpitala poinformowała, kto go zastąpił. Od 1 marca nową szefową wodzisławskiej porodówki jest dr Barbara Grześ-Ciszek.

O powierzeniu pani doktor tej funkcji zadecydowała dyrektor szpitala Dorota Kowalska. - Pani doktor jest wieloletnim pracownikiem szpitala i cieszy się bardzo pozytywną opinią. Na pewno jest uznaną osobą w powiecie - mówi dyrektor Dorota Kowalska.

Na razie Barbara Grześ-Ciszek pełni obowiązki kierownika porodówki. W ciągu sześciu miesięcy dyrekcja szpitala zamierza ogłosić konkurs na to stanowisko.

Zgodnie z zapowiedziami dyrekcji szpitala wkrótce pani doktor przedstawi swój plan działania i program związany z pomysłami na rozwój oddziału.

Poprzedni kierownik porodówki Wojciech Kluszczyk w swoim wypowiedzeniu nie podał powodu rezygnacji. - Powiedział jedynie, że składa wypowiedzenie ze względów osobistych - przekazuje dyrektor Kowalska.

Spadek urodzeń po połączeniu porodówek

Przy okazji zmian kierownictwa wodzisławskiej porodówki przygotowaliśmy dane dotyczące liczby porodów w powiatowym szpitalu. Zestawiliśmy ze sobą dane z trzech okresów. Pierwszy okres to rok 2015. Wtedy w powiecie wodzisławskim przez pełne 12 miesięcy funkcjonowały dwa oddziały ginekologiczno-położnicze: w Rydułtowach i w Wodzisławiu. Drugi okres to rok 2016 - szczególny czas, bo w październiku tego roku porodówka w Rydułtowach przestała istnieć, a lekarze z tamtejszego oddziału złożyli wypowiedzenia i odeszli, głównie do szpitala w Jastrzębiu. Oddziały ginekologiczno-położnicze formalnie połączono i zdecydowano o ich lokalizacji w Wodzisławiu. Trzeci okres to rok 2017 - w tym czasie oddział ginekologiczno-położniczy działał już wyłącznie w Wodzisławiu.

Z przedstawionych danych wynika, że odkąd nie ma porodówki w Rydułtowach, liczba porodów w powiatowym szpitalu znacząco spadła. W 2015 roku łącznie było 1844 porodów (w szpitalu w Rydułtowach i w szpitalu w Wodzisławiu), natomiast w 2017 roku w szpitalu w Wodzisławiu już tylko 861.

W prezentowanym okresie rekordowy pod względem urodzeń był lipiec 2015 roku. Na oddziale ginekologiczno-położniczym w Rydułtowach przyszło na świat aż 131 dzieci.

Liczba porodów w 2015 r.:

  • Wodzisław – 595
  • Rydułtowy – 1249
  • Razem – 1844

Liczba porodów w 2016 r.:

  • Wodzisław – 692
  • Rydułtowy – 887
  • Razem – 1579

Liczba porodów w 2017 r.:

  • Wodzisław – 861

(mak)