Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Niedziele bez handlu to bubel prawny - twierdzi raciborska Platforma

11.03.2018 14:10 | 39 komentarzy | ma.w

Posłanka PO Gabriela Lenartowicz zwołała w sobotę przed południem konferencję prasową w swoim biurze w Raciborzu. Obecni byli politycy Platformy, m.in. Mirosław Lenk prezydent miasta. Mówili, że wybiórczy (bo tylko w handlu) zakaz pracy w niedziele jest fatalny i tak jak inne posunięcia rządu PiS prowadzi do "kompletnej degrengolady".

Niedziele bez handlu to bubel prawny - twierdzi raciborska Platforma
Zdjęcie z soboty 10 marca, na dzień przed wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele, zrobione w biurze poselskim Gabrieli Lenartowicz. W tle galeria handlowa przy ul. Opawskiej w Raciborzu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy popierasz zakaz handlu w niedziele?

Takiej konferencji prasowej w raciborskim biurze posłanki jeszcze nie było. Po pierwsze: w sobotę, aby zdążyć przed pierwszą niedzielą bez handlu. Po drugie: z tak licznym udziałem miejscowych "platformersów", co ma być nową tradycją spotkań PO z lokalną prasą. W biurze przy Opawskiej zjawili się: prezydent Raciborza Mirosław Lenk, członek zarządu powiatu Piotr Olender, radny miejski Janusz Loch i sekretarz zarządu powiatowego w PO Barbara Halfar. Spodziewano się jeszcze Ewy Lewandowskiej byłej radnej wojewódzkiej, ale ostatecznie się nie pojawiła.

- PO jest przeciwne sztucznym regulacjom i nakazom - przekazała mediom G. Lenartowicz. Jej partia uważa, że kto chce pracować w niedziele ten powinien mieć do tego prawo. Sprzeciw wobec rządowych rozwiązań wyraża teraz, nie czekając na to jak sprawdzą się niedziele bez handlu w praktyce. - To fatalny bubel prawny, z którego interpretacją już mają kłopot PIH i PIP - mówiła posłanka. Dodała, że kreatywność Polaków sprawi, że sklepy i tak będą otwierane w niedziele, a zakupy będą robione na stacjach benzynowych (zamierzają poszerzyć asortyment), których większość jest własnością Skarbu Państwa.

Obecni na konferencji politycy PO stali murem za swoją liderką. Prezydent Lenk powiedział, że z racji na swoją funkcję wielokrotnie robił zakupy w niedziele, bo nie miał nań czasu w tygodniu. - Teraz będę kupował w internecie - powiedział. W tę niedzielę zamierza kupić nowy garnitur w sieci. Janusz Loch oznajmił, że seniorzy Raciborza z klubu centrum uważają, że dotychczasowe rozwiązania w handlu były korzystne i zmiana nie jest wskazana. Piotr Olender wyraził swą dezaprobatę dla nakazywania mu kiedy ma, a kiedy nie może robić zakupów. Z racji swej pracy naukowej (profesor na uczelni) niemal we wszystkie niedziele pracuje. Gabriela Lenartowicz przyznała, że do sklepów nie chodzi w weekendy, ale jej zdaniem wychowywanie społeczeństwa przez odgórne nakazy nie doprowadzi do niczego dobrego.

PO złożyło w parlamencie projekt ustawy przywracającej handlowe niedziele. Lenartowicz uważa, że wszystkie nowe regulacje wprowadzane w Polsce przez PiS prowadzą do "kompletnej degrengolady" i wymieniła: ustawę o obrocie ziemią, prawo wodne, obsadzanie stanowisk osobami bez kompetencji, wycinkę drzew. - PiS robi to tak nieumiejętnie, że nie potrafi nawet konkretnie czegoś schrzanić - podsumowała posłanka Platformy.

Gabriela Lenartowicz ustaliła z Mirosławem Lenkiem, że do ich wspólnych konferencji prasowych będzie dochodzić teraz częściej. Najbliższa jest zaplanowana 26 marca na Zamku Piastowskim przy okazji Klubu Obywatelskiego na temat smogu. Przyjedzie m.in. marszałek Wojciech Saługa.

Ludzie:

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Janusz Loch

Janusz Loch

Radny Gminy Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.