Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Chcą dotować piece do nowych budynków

09.03.2018 07:00 | 14 komentarzy | juk

Na ogół za urządzenie grzewcze w nowym domu mieszkaniec musi zapłacić sam. W Marklowicach zastanawiają się jak to zmienić.

Chcą dotować piece do nowych budynków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po tegoroczne eko-dotacje zgłosiło się ponad 300 mieszkańców Marklowic. Tamtejsi radni pytają jednak: czy na dofinansowania przy zakupie pieców mogą liczyć też mieszkańcy, którzy dopiero co wybudowali dom? Zwłaszcza że w województwie śląskim od 1 września 2017 r. obowiązuje uchwała antysmogowa, według której w nowych budynkach trzeba zamontować kocioł klasy 5.

Fundusz takiej pomocy nie przewiduje

Obecnie realizowany w Marklowicach program z zakresu ochrony środowiska nie przewiduje dopłat do zakupu systemu grzewczego w nowo budowanych obiektach. Zastępca wójta Piotr Galus podkreśla, że gminne dofinansowanie stanowi formę zachęty mieszkańców do podjęcia decyzji o zmianie sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny. - Naszym zadaniem jest zmniejszać niską emisję i ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. To jest idea programu, który realizujemy - mówi Galus. Wyjaśnia, że dotowanie zakupu pieców w nowym domach nie mieści się w jego założeniach, ponieważ w nowo powstałych budynkach nie ma urządzeń, które powodowałoby niską emisję.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach również nie przewiduje żadnej pomocy finansowej w zakupie urządzeń grzewczych w nowych budynkach. - Dotychczasowe programy dotyczyły wyłącznie oddanych do użytkowania, istniejących budynków jednorodzinnych i najprawdopodobniej nie ulegnie to zmianie - informuje katowicki WFOŚiGW.

Chcą zmian

– Kiedy w grę wchodzi zakup, a nie wymiana pieca, to do urzędu gminy po dotację nie ma co się wybierać. Dlaczego nie stworzymy programu dopłat do zakupu pieców dla osób, które dopiero budują dom na terenie naszej gminy? - pytał radny Piotr Pękała podczas lutowych obrad. Dodał, że gmina powinna pomagać mieszkańcom nie tylko w walce z niską emisją, ale również w jej zapobieganiu. - Koszty budowy domu są bardzo wysokie. A stawiają je przede wszystkim osoby młode. Wesprzyjmy ich przynajmniej w tym zakresie - mówił radny.

Pozostali radni byli przychylni pomysłowi Pękały. Padła również propozycja, aby nowy program nie tylko przewidywał dopłaty do zakupu pieców węglowych, ale w pierwszej kolejności również gazowych (tam, gdzie sieć gazownicza na to pozwala). Radni zdecydowali, że w pierwszej kolejności urząd rozezna czy gmina może dotować takie działania.

(juk)