Sobota, 14 grudnia 2019

imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy

RSS

Wanna porodowa z hydromasażem w raciborskim szpitalu

08.03.2018 13:25 | 1 komentarz | ż

Raciborski szpital od dwóch tygodni oferuje przyszłym mamom skorzystanie z nowoczesnej i jedynej w Polsce wanny porodowej z hydromasażem. Remont przeszła także sala porodowa i łazienka. Koszt zakupu urządzenia i modernizacji sali wyniósł 180 tysięcy złotych.

Wanna porodowa z hydromasażem w raciborskim szpitalu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Kilka procent pań decyduje się na poród w wodzie – mówi kierownik oddziału Ginekologiczno-Położniczego raciborskiej lecznicy Dariusz Kujawski. - Może znacznie więcej. Jeśli tylko jest taka wola i spełnione są wszystkie kryteria medyczne dziecko przychodzi na świat pod wodą - dodaje.

- Wanna jest przeznaczona do porodów w wodzie, ale jest bardzo chętnie wykorzystywana przez rodzące w pierwszym okresie porodu do łagodzenia bólu i podniesienia komfortu – informuje Anna Nowak położna oddziału. Jest jedyną wanną z hydromasażem w Polsce. W najbliższym otoczeniu nie ma takich urządzeń – dodaje. Te bez hydromasażu są np. w Sosnowcu, Bytomiu czy Żorach.

Urządzenie włoskiej marki kosztowało 116 tysięcy złotych. 80 tysięcy złotych przekazała Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, która uzyskała środki w ramach 1% podatku. Po 10 tysięcy złotych przekazali: Spółdzielnia Nowoczesna w Raciborzu oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Empol z Tylmanowej. Brakującą kwotę oraz środki na modernizację sali pokrył szpital.

Rok 2017 roku był rekordowy pod względem ilości porodów. Na świat przyszły tu dokładnie 1452 niemowlaki. Jak dodaje kierownictwo szpitala doświadczona kadra i komfortowe warunki sprawiają, że Racibórz ma bardzo dobrą opinię wśród rodzących.