Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Wyremontują tylko środkowy fragment kiepskiej drogi

07.03.2018 11:54 | 1 komentarz | juk

Ul. Szymanowskiego w Marklowicach zostanie wyremontowana. Niestety to tylko środkowy fragment fatalnej drogi powiatowej S 5018. Na przebudowę pozostałych jej odcinków się nie zanosi.

Wyremontują tylko środkowy fragment kiepskiej drogi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wracamy do sprawy remontu drogi powiatowej S 5018 (temat opisaliśmy w lipcu zeszłego roku w artykule „Apelują o remont drogi”). Przypomnijmy, że droga przechodzi przez granice administracyjne trzech gmin: Wodzisławia Śl., Marklowic i Mszany. Jej całkowita długość to ponad 6 km. Od 1972 r. nie przeszła kapitalnego remontu, a jedynie ją naprawiano. Droga obecnie jest w fatalnym stanie technicznym. Szczególnie odcinek ul. Grodzisko, który przechodzi przez las. Zarządcą drogi jest Powiatowy Zarząd Dróg (PZD) w Wodzisławiu Śl.

Chcą remontu drogi

Od 2015 r. mieszkańcy Marklowic, Połomi i Wodzisławia Śl., którzy mieszkają przy S 5018, walczą o jej kapitalny remont. – Ta droga wygląda jak rompla! Rowery się trzęsą, auta się psują. Strach po niej jeździć czymkolwiek – mówili zdenerwowani mieszkańcy, z którymi spotkaliśmy się w czerwcu zeszłego roku. W ciągu trzech lat do PZD wysłali już kilka pism. Wielokrotnie podkreślali w nich, że stan S 5018 jest fatalny. Mieszkańcy nie oczekują nawet, by od razu dokonano całego remontu drogi, ale by chociaż przebudowywano ją systematycznie i sukcesywnie etapami.

Swój odcinek zrobią

1 lutego marklowiccy radni podjęli uchwałę, na mocy której udzielą pomocy finansowej powiatowi, na przebudowę ul. Szymanowskiego (środkowa część S 5018) w granicach administracyjnych gminy. Marklowice gwarantują sfinansowanie 50% planowanych kosztów, jednak nie więcej niż 400 tys. zł. W planach jest wyremontowanie nawierzchni wraz z chodnikiem.

Mszana i Wodzisław się nie dołożą

Pozostałe gminy (Wodzisław Śl. i Mszana) jednak nie kwapią się do współfinansowania „swoich” odcinków. Jak powiedział Leszek Bizoń, członek zarządu powiatu, Mszana, ze względu na sytuację finansową, odmówiła współfinansowania inwestycji. Również władze Wodzisławia poinformowały, że nie dołożą się do modernizacji drogi, ponieważ „przeanalizowany został szczegółowo budżet za 2017 r. oraz budżet na rok 2018-2019 pod kątem wieloletniej prognozy finansowej”. - Mając na uwadze powyższe oraz biorąc pod uwagę fakt, że miasto będzie realizować bardzo szeroki program inwestycyjny, nie ma możliwości udzielenia pomocy finansowej na zadania własne powiatu wodzisławskiego - brzmiał fragment odmownej odpowiedzi ze strony władz Wodzisławia.

Dlatego wyremontowany zostanie wyłącznie „marklowicki” odcinek ul. Grodzisko. - Myślę, że na początku marca zostanie ogłoszony przetarg - informuje Leszek Bizoń.

(juk)