Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Zainteresowanie gazem mniejsze, niż liczyli urzędnicy

06.03.2018 19:00 | 5 komentarzy | art, juk

Liczba przyłączy rośnie o kilkanaście rocznie. Mimo to zużycie gazu spada.

Zainteresowanie gazem mniejsze, niż liczyli urzędnicy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na zebraniu wiejskim w Rogowie dyskutowano m.in. o gazyfikacji tej miejscowości. - Ustaliliśmy, że czynimy dalsze starania o gazyfikację sołectwa Rogów, i nie tylko. Warunkiem gazyfikacji, chętni do przyłączenia się do sieci – poinformował Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc. W tym celu wysłał do Rogowa pracownika urzędu gminy, który 19 lutego przez 2 godziny miał zbierać ankiety. Jaki był wynik tej akcji? - Około 60 osób pobrało ankiety. Mieszkańcy mogą teraz zapoznać się z nimi w domu, mogą je wypełnić i złożyć. W Rogowie złożyło je ponad 20 osób – mówi Izolda Gajowska, kierownik referatu gospodarki komunalnej w UG Gorzyce. Wójt uważa, że to dobry wynik. - Jestem skłonny podobną akcję uruchomić również w innych sołectwach, przynajmniej tych większych. Ogłosić ją z kościelnych ambon, bo widać, że świadomość ekologiczna mieszkańców rośnie coraz bardziej – powiedział Jakubczyk.

Sieć będzie, jak będą chętni na gaz

Również wcześniej organizowano akcje zbierania ankiet od mieszkańców, którzy chcieliby przyłączyć się do gazu. W ubiegłym roku odbywały się spotkania przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) z mieszkańcami kilku sołectw. - Przy czym frekwencja na tych spotkaniach nie była tak duża, jak się spodziewano – przyznają urzędnicy. Jak dodają, do mieszkańców gminy trafiły wówczas ankiety. - Niestety niewiele z tych ankiet trafiło do nas z powrotem – wyjaśniają w UG. W grudniu było to około 250 ankiet (cała gmina liczy ponad 20 tys. mieszkańców).

Po spotkaniach PSG zadeklarowała, że planuje rozbudowę sieci w trzech sołectwach: Turzy, Czyżowicach i Gorzycach. Anna Kocimia z Urzędu Gminy w Gorzycach przyznała, że najbardziej opłacalna wydaje się budowa sieci gazowniczej w Czyżowicach. Na terenie Turzy planuje się budowę sieci w rejonie dwóch ulic: Mszańskiej i 27 Marca, a w Gorzycach w rejonie ul. Piaskowej. - Prace koncepcyjne prowadzone będą również w Rogowie, w okolicach parku Dąbki – powiedział kilka dni temu wójt.

W dalszym ciągu czeka się jednak na zainteresowanie ze strony mieszkańców i głównie od tego uzależnione jest, czy sieć będzie budowana i na jakim obszarze. Ankiety nadal są więc zbierane.

Ludzie:

Dawid  Topol

Dawid Topol

Były wiceburmistrz Pszowa