Piątek, 6 grudnia 2019

imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

RSS

Druga próba opozycji ze strefą bez węgla w Raciborzu. Zabrakło jednego głosu.

02.03.2018 12:34 | 18 komentarzy | ma.w

Radna Zuzanna Tomaszewska zgłosiła pod koniec środowej sesji wniosek by zobowiązać prezydenta Mirosława Lenka do działań w kierunku wprowadzenia w mieście strefy bez węgla. Uzyskała poparcie 11 radnych, 10 było przeciw.

Druga próba opozycji ze strefą bez węgla w Raciborzu. Zabrakło jednego głosu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tomaszewska przypomniała, że przed miesiącem radni RSS Nasze Miasto zamierzali wprowadzić poprawki w PONE (Program Ograniczania Niskiej Emisji) ale według radnej "zostali zbici z tropu" wypowiedziami urzędników, którzy przestrzegali, że miasto straci dotacje z WFOŚiGW. Później okazało się, że to nieprawda.

28 lutego zwolennicy ogrzewania bez udziału węgla też mieli na sesji pod górkę. Gdy radna Tomaszewska postulowała zobowiązanie prezydenta Lenka do działań według propozycji Naszego Miasta radca prawny pracujący dla urzędu stwierdził, że wymaga to zmian w porządku obrad. Sesja akurat się kończyła, ale po krótkiej dyskusji, radni zdecydowali, że odbędzie się jeszcze głosowanie w tej sprawie. Padł wynik 11:10, a ponieważ potrzebna była większość bezwględna to opozycji zabrakło dwunastego głosu i nowego punktu obrad nie wprowadzono. Przeciwni byli prezydenccy radni. Z klubu Lenka wyłamał się tylko Jan Wiecha, który i tak nie krył niezadowolenia z faktu, że wniosek Tomaszewskiej był wprowadzany z zaskoczenia. Prosił by nie bawić się w politykę tylko w miesiąc - dwa wypracować w specjalnym zespole rozwiązania, które poprą wszyscy.

Radny Leszek Szczasny tłumaczył, że głosowanie nad takim wnioskiem pokaże kto ma odwagę wprowadzać odważne zmiany w mieście.

Przewodniczący Henryk Mainusz tłumaczył, że zagłosował przeciw bo szanuje ludzi, którzy ogrzewają domy węglem.

Prezydent Mirosław Lenk pocieszał Tomaszewską, że zespół, jaki powstanie by wprowadzić zmiany w przyszłorocznym PONE może opracować harmonogram wprowadzenia w Raciborzu strefy bez węgla nawet szybciej niż postuluje Nasze Miasto. Zamiast za 8 lat dojdzie do tego np. już za 4 lata. Ruch opozycji porównał do chęci sprawdzenia reakcji rządzących co według niego nie jest dobrą metodą.

Radna Tomaszewska zapowiedziała, że na marcowej sesji wróci do tematu. Jej klub jest gotów przygotować projekt uchwały.

Dziwił się radny Marek Rapnicki mówiąc, że "raptem kogoś oświeciło" w walce ze smogiem i węglem. - To niepotrzebny incydent, który odrzuci najważniejszy temat tej kadencji - mówił.

Wynik głosowania ws. wprowadzenia do porządku obrad wniosku zobowiązującego M. Lenka do działań.

ZA (11)

Fiołka, Fita, Klima, Mandrysz, Rapnicki, Ronin, Rosół, Szczasny, Szukalska, Tomaszewska i Wiecha

PRZECIW (10)

Cofała, Doleżych, Fica, Loch, Mainusz, Myśliwy, Ostrowicz, Rycka, Szczygielski, Wyglenda

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Radny Gminy Racibórz.

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.