Niedziela, 24 stycznia 2021

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Rolniku, po dopłatę do komputera marsz. A wcześniej skorzystaj ze szkolenia

28.02.2018 18:38 | 1 komentarz | mak

Wnioski rolników o dopłaty do upraw i hodowli zwierząt będą przyjmowane tylko przez internet. Ma być łatwiej i szybciej, ale obaw wśród rolników nie brakuje. Czy słusznie? - Ważne, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę - podkreśla Łukasz Jastrzębski, kierownik biura powiatowego ARiMR.

Rolniku, po dopłatę do komputera marsz. A wcześniej skorzystaj ze szkolenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku rolników czeka przełomowa zmiana, jeśli chodzi o składanie wniosków o unijne dopłaty bezpośrednie. Do tej pory gospodarze wypełniali spersonalizowany wniosek w wersji papierowej. Teraz rolnicy będą mogli składać wnioski tylko przez internet. Posłuży do tego specjalna aplikacja eWniosekPlus. - Zmieniły się wymogi nakładane przez Komisję Europejską. Nie ma wyjścia. Każdy wniosek musi zostać wprowadzony do aplikacji - stawiają sprawę jasno pracownicy biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Jastrzębiu-Zdroju, która swoim zasięgiem obejmuje powiat wodzisławski.

Kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie potrwa - jak co roku - od 15 marca do 15 maja.

Pomoc dla każdego

Teoretycznie aplikacja eWniosekPlus ma przynieść korzyści - wychwyci pomyłki, na bieżąco będzie informowała o popełnionych błędach czy brakach. To także minimum formalności. Część rolników z rezerwą podchodzi jednak do konieczności składania wniosku przez internet. Nie każdy na co dzień korzysta z komputera i internetu. - Prosimy, by się o to nie martwić, bo każdy, kto będzie potrzebował pomocy, otrzymają ją - podkreśla Łukasz Jastrzębski, kierownik biura powiatowego ARiMR.

Po pierwsze - każdy rolnik będzie mógł przyjechać do biura powiatowego ARiMR w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie będą czekały stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Pracownicy biura będą pomagać gospodarzom w wypełnieniu i wysłaniu wniosku. Po drugie - na terenie powiatu wodzisławskiego będą działały punkty konsultacyjne. Każdy będzie mógł podejść i otrzyma wsparcie (w tabeli podajemy wykaz punktów konsultacyjnych wraz z godzinami otwarcia).