Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Patrol

Pobili bezdomnego dla 60 groszy i dwóch papierosów

28.02.2018 15:17 | 0 komentarzy | acz

26 lutego po godz. 21.00 do szpitala w Gliwicach trafił pobity 45-letni bezdomny. Personel powiadomił policję.

Pobili bezdomnego dla 60 groszy i dwóch papierosów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powiadomieni o zdarzeniu funkcjonariusze z komisariatów II i III ustalili jego okoliczności i zatrzymali dwóch mężczyzn, również mieszkańców noclegowni. Do policyjnego aresztu trafili 21- i 49-latek. Podejrzani bili poszkodowanego, a następnie skradli mu dwa papierosy i 60 groszy.

Zgodnie z definicją, rozbój to przestępstwo przeciwko mieniu, połączone z naruszeniem nietykalności cielesnej, skierowane przeciwko wolności i zdrowiu człowieka.

Rozboju w typie podstawowym dopuszcza się sprawca, który kradnie, używając przemocy lub grożąc jej użyciem albo doprowadza ofiarę do stanu nieprzytomności czy bezbronności. Użycie przemocy polega na fizycznym uniemożliwieniu osobie poszkodowanej stawienia oporu przeciwko kradzieży.

Art. 280 Kodeksu karnego mówi:

§ 1. Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności,

podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 2. Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.