Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Wycinają drzewa. Nie chcą by się zmarnowały

24.02.2018 19:00 | 8 komentarzy | juk

– W lesie na granicy Radlina i Marklowic rabunkowo wycinane są brzozy! – zaalarmowali nas czytelnicy, który boją się, że zamiast lasu powstanie hipermarket.

Wycinają drzewa. Nie chcą by się zmarnowały
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do naszej redakcji zgłosili się zaniepokojeni mieszkańcy Radlina. - Wycinają nam las przy granicy z Marklowicami. Tyle smogu i zanieczyszczenia wokół, a drzewa, które to wszystko pochłaniają, wycinają w pień! - alarmowali radlinianie. Dodawali, że drzewa nie wyglądały na chore czy zagrażające bezpieczeństwu. Więc tym bardziej nie widzą przyczyny ich wycinki. Mieszkańcy zastanawiali się również, czy nie jest ona czasem prowadzona pod budowę sklepu wielkopowierzchniowego. - Jeszcze nam tu market wybudują - mówił oburzony potencjalnym pomysłem pan Adam z Radlina.

Wycinka jest planowana

Radliński las przy ul. Wiosny Ludów należy do Skarbu Państwa i zgodnie z ustawą o lasach zarządzają nim Lasy Państwowe. Z tego powodu za wycinkę drzew w tym miejscu odpowiada Nadleśnictwo Rybnik. Prace rozpoczęły się na początku lutego i potrwają do połowy marca. Ostatecznie pod topór na powierzchni 1,06 hektara lasu pójdzie około 150 drzew. Głównie są to sosny i 90-letnie brzozy. - To standardowy przykład gospodarki leśnej. Wycinka jest elementem planu urządzenia lasu zatwierdzonego przez ministra środowiska - tłumaczy Paweł Dzięgielowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rybnik. Dodaje, że 5% drzewostanu pozostanie nietknięte, z przeznaczeniem do naturalnego rozkładu.

Będzie nowy las

Wycięte drewno przeznaczone zostanie na sprzedaż. Dzięgielowski wyjaśnia, że brzozy w wieku około 90 lat zaczynają obumierać. Pojawiają się na nich różne grzyby, m.in. huby, które dodatkowo osłabiają drzewa. Dlatego by drewno mogło być jak najlepiej wykorzystane, wycinka musi zostać wykonana przed pojawieniem się pasożytów. - W maju na tym terenie zostanie przygotowana gleba i w przyszłym roku będziemy tu sadzić nowy drzewostan – dodaje rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rybnik. W miejsce starych brzóz i sosen zostanie posadzonych około 6,5 tys. sadzonek szlachetniejszych gatunków drzew takich jak dąb i buk.

(juk)