Poniedziałek, 6 lipca 2020

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Dzień Dawcy Szpiku w Rybniku [ZAPOWIEDŹ]

23.02.2018 17:18 | 0 komentarzy | juk

Już w ten weekend będzie możliwość dołączenia do grona potencjalnych dawców szpiku. Akcja będzie organizowana w Rybnik Plaza, Focus Park oraz Halo Rybnik.

Dzień Dawcy Szpiku w Rybniku [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy niespokrewnionego dla pacjenta jest bardzo niskie. Dlatego im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla chorych na nowotwory krwi. - W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy dla chorego pacjenta wynosi 1:20 tys. Jeśli pacjent posiada rzadki genotyp, szansa jest jeszcze mniejsza. Dlatego tak ważne jest, aby potencjalnych dawców było jak najwięcej – wyjaśnia Katarzyna Baran z Fundacji DKMS Polska. 

By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów, DKMS organizuje Dzień Dawcy Szpiku w Rybniku. Akcja odbędzie się w trzech miejscach. Wolontariusze będą czekać na mieszkańców 24 i 25 lutego w Rybnik Plaza oraz Focus Park, w godz. od 11.00 do 18.00. Dodatkowo w niedzielę (25 luty) punkt rejestracji zostanie zlokalizowany Halo Rybnik. - Jako wolontariuszka pojawi się Katarzyna Świątek z Radlina. W zeszłym roku DKMS organizował dla niej kilka akcji - mówi Krzysztof Kowalczyk, jeden z organizatorów Dnia Dawcy Szpiku w Rybniku. Dodaje, że Kasia w zeszłym roku znalazła swojego genetycznego bliźniaka, który pomógł jej wygrać z chłoniakiem. Dlatego chce włączyć się w akcję, by móc pomóc innych - chociażby przy rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku.

Rejestracja składa się z trzech etapów: krótkiego wywiadu medycznego, w celu zbadania wstępnego stanu zdrowia, pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka oraz wypełnienia krótkiego formularza z danymi osobowymi. Dawcą może zostać każda osoba o ogólnie dobrym stanie zdrowia między 18 a 55 rokiem życia.