Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Górnictwo: PGG kusi uczniów stypendiami i nagrodami

24.02.2018 07:00 | 38 komentarzy | juk

– Widzimy potrzebę kontynuacji współpracy z placówkami oświatowymi, które są dobrze przygotowane do kształcenia młodzieży w zawodach górniczych – mówią przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej.

Górnictwo: PGG kusi uczniów stypendiami i nagrodami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) odbyło się spotkanie wiceprezesa spółki ds. pracowniczych Jerzego Janczewskiego z dyrektorami szkół górniczych z województwa śląskiego. Tematem rozmów była przede wszystkim kwestia naborów uczniów na rok szkolny 2018/2019 prowadzonych przez placówki oświatowe oraz planowane przez szkoły kierunki kształcenia.

Obecni na spotkaniu dyrektorzy szkół z Katowic, Mysłowic, Gliwic, Rudy Śląskiej, Lędzin, Łazisk Górnych, Rybnika, Radlina i Wodzisława Śl. przedstawili, jak wygląda sytuacja w ich placówkach i jakie mają plany na nadchodzący rok szkolny. Natomiast dziekan Wydziału Geologii i Górnictwa Politechniki Śląskiej prof. Franciszek Plewa omówił zasady współpracy PGG z uczelnią, czyli m.in. płatne praktyki dla studentów Politechniki Śląskiej organizowane w kopalniach.

Zatrudnienie zagwarantowane

PGG poinformowało, że z przeprowadzonych analiz poziomu odejść pracowników na emerytury, struktury wiekowej i stażu pracy pracowników widzi potrzebę kontynuacji współpracy z placówkami oświatowymi, które są dobrze przygotowane do kształcenia młodzieży w zawodach górniczych. Władze spółki widzą również konieczność prowadzenia wspólnych działań – razem ze szkołami - mających na celu pozyskanie i wykształcenie uczniów, którzy w przyszłości mogą zasilić załogę kopalń wchodzących w struktury spółki. - Wszyscy uczniowie klas górniczych ze szkół posiadających stosowną umowę o gwarancji zatrudnienia otrzymają pracę w PGG - poinformował zebranych Jerzy Janczewski. Przypomnijmy, że w 2015 r. w związku z trudną sytuacją ekonomiczną spółki (ówczesną Kompanią Węglową) zawieszono udzielanie gwarancji zatrudnienia dla uczniów podejmujących naukę w szkołach objętych porozumieniami o współpracy.

Stypendia dla uczniów

6 lutego PGG poinformowała o podjęciu decyzji o ufundowaniu stypendiów uczniom podejmującym naukę w szkołach górniczych. - Aby zapewnić sobie dobrze wykwalifikowane kadry na przyszłość, chcemy ufundować stypendia w wysokości 200 zł miesięcznie wszystkim uczniom podejmującym naukę w szkołach branżowych i technikach górniczych - informuje spółka. A uczniowie, którzy uzyskają dobre wyniki w nauce, poparte dobrym zachowaniem, otrzymają dodatkowo na koniec każdego roku szkolnego 1000 zł nagrody naukowej. Warunkiem uzyskania grantu jest związanie swojej przyszłości zawodowej po zakończeniu nauki z PGG. oprac.

(juk)