Niedziela, 16 czerwca 2019

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Potrzebowali 200-300 ton węgla rocznie. Teraz źródłem ciepła ma być gaz

23.02.2018 14:06 | 7 komentarzy | mak

Budynek Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim przejdzie kompleksową termomodernizację. W piątek (23 lutego) starosta Ireneusz Serwotka i dyrektor placówki Andrzej Skiba podpisali umowę dotyczącą pierwszego etapu inwestycji.

Potrzebowali 200-300 ton węgla rocznie. Teraz źródłem ciepła ma być gaz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wykonawcą pierwszego etapu inwestycji - czyli prac budowlanych - będzie Zakład Stolarski i Remontowo-Budowalny „Toman” z Turzy Śląskiej, który w przetargu zaoferował najkorzystniejszą ofertę w kwocie ok. 617 tys. zł. Zadanie będzie polegało na ociepleniu stropodachów budynku, zamurowaniu części okien, rozbiórce zsypów na węgiel, osadzeniu okien i doświetlaczy oraz wymianie drzwi zewnętrznych. Naprawiona zostanie też dyletacja i elewacja, a ta druga – dodatkowo pomalowana farbą hydrofobową silikonową i nanosilikonową. Przewidziano również prace malarskie i blacharskie. Zgodnie z podpisaną umową na wykonanie inwestycji wykonawca będzie mieć czas do połowy października.

Druga część inwestycji - bardziej kosztowna - będzie polegać na pracach instalacyjnych, m.in. przy wymianie kotłowni węglowej i pieca gazowego na kotły gazowe kondensacyjne, wymianie instalacji gazowej, montażu naczynia wzbiorczego o pojemności 300l oraz pomp cyrkulacyjnych, a także modernizacji systemu centralnego ogrzewania. Umowa na tę część inwestycji zostanie podpisana w najbliższych dniach.

Całkowita wartość przedsięwzięcia szacowana jest na ok. 2,4 mln zł, z czego znaczącą pozycję stanowić będzie dotacja i preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Inwestycja przyczyni się nie tylko do poprawy komfortu cieplnego użytkowników obiektu, którymi są głównie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, ale też przyniesie znaczny efekt ekologiczny. Według szacunków realizacja zadania zmniejszy emisję zanieczyszczeń do powietrza aż o 90 proc. Do tej pory placówka w ciągu roku potrzebowała 200-300 ton węgla.

Zatoka postojowa

- W tym roku planujemy jeszcze jedną inwestycję. Właśnie trwa projektowanie zatoki postojowej na całej długości budynku placówki. Obecnie dojazd i parkowanie są utrudnione. Chcemy to zmienić. Szacujemy, że zadanie będzie kosztowało 150-200 tys. zł - mówi starosta Ireneusz Serwotka.

Łącznie na inwestycje

Starosta Serwotka przedstawił też zestawienie, które miało pokazać, ile środków powiat przeznaczył na inwestycje w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu (chodzi o inwestycje od 2016 roku do 2018 roku włącznie, czyli również te, które mają się wkrótce rozpocząć). - W tym okresie przeznaczymy na inwestycje i remonty w tej placówce ponad 6 mln zł. Dla porównania podam dane, że w okresie 2013-2015 przeznaczono na ten sam cel 130 tys. zł - zobrazował starosta.

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski